Jak z tego wynika, oświetlenie salonu nie jest rzeczą łatwą. Tym bardziej, że światło powinno tu być również dekoracją, kształtować przestrzeń. Pojedynczy żyrandol zawieszony u powały nie załatwi sprawy. Zresztą, w czasach, gdy wybór opraw jest tak duży, a ich możliwości techniczne coraz częściej zaskakują, naprawdę nie warto rezygnować z dodatkowego oświetlenia.

Lampa Dandelion, ATAK DESIGN   lampa z włókna szklanego, KARE STYLE & 9DESIGN   Lampa Norm 03, CZERWONA MASZYNA
Lampa Dandelion wykonana z laserowo ciętego metalu malowanego proszkowo, średnica 80 cm, Moooi, ATAK DESIGN, 7452 zł   Elegancka lampa z włókna szklanego, na zewnątrz czarna, w środku w kolorze starego złota, który pięknie odbija światło, Faro, KARE STYLE & 9DESIGN, 2639 zł   Lampa Norm 03 wykonana z giętych stalowych elementów, rzuca na ściany wokoło niezwykłe światła i cienie, średnica 53 cm, Normann Copenhagen, CZERWONA MASZYNA, 2915 zł

Jakie zatem lampy najlepiej nadadzą się do salonu? Odpowiedź brzmi - wszystkie, jakie tylko się nam zamarzą.

W salonie możemy popuścić wodze fantazji i zaszaleć z lampami. Najlepiej, jeśli pokój będzie oświetlony kilkoma oprawami - różnej wielkości, w odmiennych stylach albo dających różnego rodzaju światło. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i ustawienia mebli.

Lampa Onion, KARE STYLE & 9DESIGN   Lampa Fly-Fly, ROSSI   Lampy wiszące Dada, KARE STYLE & 9DESIGN
Lampa Onion zrobiona z pasków cienkiej sklejki w kolorze czerwonym, dostępna również w innych kolorach, LZF, KARE STYLE & 9DESIGN, 2999 zł   Lampa Fly-Fly z poliwęglanu ma szeroki, otwarty kształt. Dzięki temu nie zbiera promieni świetlnych, lecz rozprasza je wokoło, Foscarini, ROSSI, 1989 zł/szt.   Lampy wiszące Dada wykonana ze splecionych kawałków płaskiej sklejki, dostępna w kilku kolorach, LZF, KARE STYLE & 9DESIGN, 2799 zł/szt.

W żadnym wypadku pochopnie nie rezygnujmy z lamp sufitowych i wiszących, które oświetlą cały pokój. Ponieważ jednak oświetlenie salonu powinno być dostosowane do jego różnych funkcji. Przecież zupełnie innego światła potrzebujemy, kiedy wydajemy proszony obiad, niż w chwili relaksu po ciężkim dniu.

Dlatego oprócz głównego oświetlenia w salonie przydadzą się lampy o ciepłej barwie i różnym natężeniu światła. Mogą to być zarówno ozdobne żyrandole, jak i reflektorki wbudowane w podwieszany sufit, ścienne kinkiety oraz lampy stojące, rzucające na podłogę krąg ciepłego, przytulnego światła.

Lampa wisząca Ardhi, FABRYKA FORM   Lampa wisząca Stella, KOZIOL SHOP   Lampa sufitowa ARSTID, IKEA
Lampa wisząca Ardhi wykonana z lekkiego, półprzezroczystego tworzywa sztucznego, średnica 60 cm, Kafti, FABRYKA FORM, 260 zł   Lampa wisząca Stella z tworzywa sztucznego, fasetki w środku efektownie załamują światło, do wyboru 6 kolorów, średnica 35 cm, KOZIOL SHOP, 381 zł   Lampa sufitowa ARSTID o średnicy 46 cm, daje rozproszone światło, dobra jako oświetlenie ogólne, IKEA, 99,99 zł

Aby oświetlenie salonu było funkcjonalne, lampy trzeba odpowiednio rozmieścić. Obok kanapy warto postawić lampę stojącą. Najlepiej taką z regulatorem natężenia światła, popularnie zwanym ściemniaczem. Sprawdzi się, kiedy będziemy chcieli poczytać, a jeśli zamiast w lekturze pogrążymy się w dźwiękach muzyki, stłumione światło stworzy przyjemny nastrój.

W miejscu rodzinnych spotkań sprawdzą się lampy rozpraszające światło, raczej o większym natężeniu. Z kolei obok ulubionego fotela, w którym zagłębiamy się z książką i gazetą, lepsza będzie lampa dająca światło skupione.

Intymny nastrój domowego zacisza podkreślą kinkiety, dyskretnie zalewając salon ciepłą poświatą.

Lampy TIVED, IKEA   Lampa podłogowa Flower, MIVIENA   Podstawa do lampy podłogowej Cole 2, MIVIENA
Lampy TIVED - pojedyncza i potrójna - na giętkich wysięgnikach, oświetlenie typu LED, IKEA, 159,99 i 299,99 zł

  Lampa podłogowa Flower na trójnożnej podstawie, abażur z mlecznego akrylu w kwiatowe wzory, wysokość 161 cm, Herstal, MIVIENA, 1490 zł   Podstawa do lampy podłogowej Cole 2 wykonana z metalu, włącznik łańcuszkowy, wysokość 135 cm, można do niej dobrać abażur gładki lub plisowany, Hesrtal, MIVIENA, 399 zł

Światło i telewizor

W wielu domach centralnym punktem salonu jest kanapa i telewizor. Żeby w ekranie nie odbijały się świetlne refleksy, nie stawiajmy mocnych lamp nisko, między telewizorem a widzem, ani tuż za jego plecami.

Lampa podłogowa Sfera Venetia, HOME & HOME   Lampa Stand Up, CZERWONA MASZYNA   Lampa podłogowa IKEA STOCKHOLM , IKEA
Lampa podłogowa Sfera Venetia z ręcznie wykonanym, szklanym kloszem, wysokośc podstawy 165 cm, Falko, HOME & HOME, 787 zł   Lampa Stand Up na podstawie wyważonej tak, że na pewno się nie przewróci, wysokość 160 cm, Authentics, CZERWONA MASZYNA, 2739 zł   Lampa podłogowa IKEA STOCKHOLM daje skoncentrowany strumień światła dobry do czytania, wysokość 140 cm, IKEA, 399,99 zł

Światło w salonie to także dekoracja. Możemy nim podkreślić ciekawe elementy. Znakomicie wyglądają podświetlone obrazy, szafki, półki, gablotki i wnęki. Wybór różnego rodzaju lampek, listew świetlnych, spotlightów i reflektorków jest ogromny, warto więc uruchomić wyobraźnię.

Lampa Flowerpot VP4, WORLDSDESIGN   Lampa MARBY, IKEA   lampka stołowa Binic, ATAK DESIGN
Lampa Flowerpot VP4 dostępna w kilku wersjach kolorystycznych, projekt Verner Panton, AndTradition, WORLDSDESIGN, 1269 zł   Lampa MARBY na szklanej podstawie, tekstylny lekko plisowany klosz delikatnie rozprasza światło, IKEA, 59,99 zł   Bardzo prosta w formie lampka stołowa Binic, dostępna w kilku kolorach, Foscarini, ATAK DESIGN, 565 zł

Zanim kupisz

  • Używając w salonie różnych lamp i pamiętając o zmieniających się potrzebach domowników, możesz stworzyć niepowtarzalny klimat, w którym przyjemnie będzie przebywać, spotykać się z rodziną i odpoczywać.
  • Lampy najlepiej podłączać tak, by łatwo dało się je włączać i wyłączać - osobno lub grupami. Dzięki temu będziemy mogli budować sceny świetlne dostosowane do tego, co w danej chwili robimy w salonie.