Palety dają ogromne możliwości aranżacyjne. Możemy z nich stworzyć dokładnie takie łóżko, jakiego potrzebujemy. Daje to możliwości zbudowania łóżka o nietypowych wymiarach, którego na próżno szukać w sklepach meblowych, a jego wykonanie na zamówienie w zakładach meblowych lub u stolarza wiązałoby się z wysokimi kosztami. Sprawdź, jak zrobić łóżko z palet

Łóżko z palet- czy warto mieć taki mebel?

Sklepy meblowe pękają w szwach od eleganckich łóżek i kanap, a mimo to meble własnoręcznie wykonane z palet cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Dlaczego tak się dzieje? Powody są co najmniej trzy:

  • Cena. Łóżko z palet to bardzo tani mebel w porównaniu z tymi dostępnymi w sklepach. Europalety kupimy za ułamek ceny gotowego łóżka z salonu meblowego, a jeśli zrobimy dobry research i dopisze nam szczęście, wówczas może nawet uda nam się zdobyć palety za darmo. Również przeróbka europalet na mebel do spania nie jest kosztowna.
  • Ekologia. Łóżko z palet to bardzo ekologiczny pomysł. Wybierając to rozwiązanie, dajemy paletom drugie życie, dzięki czemu nie trafiają one na śmietnik. Ponadto europalety są w całości wykonane z drewna, czyli materiału przyjaznego środowisku naturalnemu i w pełni biodegradowalnego.

Jak zrobić łóżko z palet?

Wykonanie łóżka z europalet nie jest trudne. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet niezbyt doświadczony majsterkowicz. Wystarczy wolny weekend, odrobina zaangażowania i kilka prostych narzędzi, aby samodzielnie stworzyć taki eko mebel. Instrukcja budowy łóżka z palet krok po kroku:

1. Zaplanowanie wymiarów łóżka

Palety dają właściwie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Możemy je docinać na dowolny kształt i wymiar. Dzięki nim bez problemu stworzymy łóżko, które będzie pasować do każdej sypialni, także tam, gdzie trudno wstawić typowy sklepowy mebel na przykład we wnękach lub pomieszczeniach o nietypowym kształcie. Typowe europalety występują w dwóch rozmiarach: - 80 x 120 x 14,4 cm, - 100 x 120 x 14,4 cm. Pamiętajmy, że do całkowitej wysokości mebla trzeba jeszcze doliczyć grubość materaca, czyli około 20 cm. Łóżko z pojedynczej warstwy palet będzie więc niskie.

Jeśli niewygodnie nam wstawać z takiej wysokości lub po prostu bardziej podobają nam się nieco wyższe meble, wówczas ułóżmy dwie warstwy palet, a wysokość łóżka będzie wtedy wynosić około 50 cm. Pamiętajmy, że oprócz palet potrzebnych na stelaż łóżka, musimy mieć jeszcze jedną dodatkową na łączenia, a jeżeli chcemy zrobić także zagłówek, to potrzebna będzie jeszcze jedna.

2. Pozyskanie europalet

Skąd wziąć europalety? Możemy je kupić lub pozyskać za damo. Jedna nowa europaleta kosztuje około 40 złotych. Używane są znacznie tańsze. Jeśli będziemy mieć szczęście i poświęcimy nieco czasu na poszukiwania, to może uda nam się nawet zdobyć kilka używanych palet w dobrym stanie zupełnie za darmo. Zdarza się bowiem, że ktoś po prostu ma zbędne używane europalety, których chce się jak najszybciej pozbyć ze względu na brak miejsca do ich przechowywania. Warto więc codziennie przeglądać ogłoszenia na popularnych portalach internetowych, gdzie ogłaszają się osoby chcące oddać za darmo lub sprzedać za bezcen różnego rodzaju używane przedmioty.

3. Przygotowanie palet

Zanim przystąpimy do montażu łóżka, palety trzeba odpowiednio przygotować. Jeśli palety są mono zbrudzone, to musimy je najpierw umyć. Zrobimy to za pomocą twardszej gąbki lub szczotki i wody z łagodnym detergentem. Pamiętajmy, aby moczyć nadmiernie palet, by nie były nasiąknięte wodą, ponieważ wówczas trudno je będzie należycie wysuszyć.

Kolejnym etapem przygotowania palet jest ich szlifowanie. Pracę wykonujemy, gdy palety będą całkowicie suche. Jest to zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej uciążliwa część wykonywania łóżka z palet. Pamiętajmy, że podczas szlifowania powstaje mnóstwo pyłu, więc najlepiej wykonać tę pracę na dworze na przykład na ogrodzie, a jeśli nie mamy takiej możliwości to, w jakimś pomieszczeniu gospodarczym lub po prostu w piwnicy. Najszybciej wykonamy szlifowanie za pomocą szlifierki. Nie martwmy się, jeśli nie posiadamy tego narzędzia. Możemy je po prostu wypożyczyć na jeden dzień. Z kolei, jeśli nie potrafimy go obsługiwać, możemy po prostu zlecić wykonanie takiej usługi specjaliście.

Ostatnią, najbardziej pracochłonną i czasochłonną opcją jest ręczne szlifowanie palet przy użyciu papieru ściernego. Pamiętajmy, że palety trzeba koniecznie oszlifować, nie tylko po to, aby usunąć wszelkie niebezpieczne drzazgi, ale również, aby mebel ładnie wyglądał w stanie surowym lub był dobrze przygotowany do malowania czy lakierowania. Po szlifowaniu usuwamy z powierzchni palet pył i kurz za pomocą zmiotki.

Następnie możemy przystąpić do pokrywania ich powierzchni wybranym preparatem. Do wyboru mamy różnego rodzaju:

- farby do drewna,

- lakiery,

- lakierobejce.

Dostępne są one w wielu wersjach kolorystycznych, więc bez problemu stworzymy mebel pasujący kolorystycznie do wystroju naszej sypialni. Przeczytajmy dokładnie informację zawartą na opakowaniu i wybierzmy preparat jak najbardziej ekologiczny, przyjazny zarówno środowisku naturalnemu, jak i naszemu zdrowiu. Jest to szczególnie ważna kwestia, jeśli cierpimy na alergię bądź astmę oskrzelową.

4. Montaż łóżka z palet

Palety musimy dociąć w zależności od pożądanej przez nas wielkości łóżka. Zrobimy to przy pomocy piły elektrycznej lub zwykłej ręcznej piłki do cięcia drewna, który kupimy w każdym markecie budowlanym. Dodatkowo potrzebne będą nam gwoździe lub śruby o połączenia ze sobą palet oraz takie narzędzia jak wkrętarka bądź śrubokręt oraz młotek. Wiele osób robiąc nieco wyższe łóżko z dwóch warstw palet, nie łączy ich niczym. To błąd. Pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa, aby palety się nie przesuwały podczas korzystania z łóżka, trzeba je ze sobą zespolić.

Kształt i wielkość łóżka z palet zależy tylko od naszej wyobraźni. Możemy stworzyć dowolny mebel, który idealnie wpisze się w kształt, wielkość i styl naszej sypialni. Łóżko wykonane z palet to nie tylko ładny i ekologiczny, ale również bardzo trwały mebel, który posłuży nam przez lata. Korzystając z europalet, możemy niedrogo urządzić nie tylko przytulną sypialnię, ale właściwie całe mieszkanie. Można z nich z powodzeniem wykonać stół i siedziska, a także półki na książki. Są też idealnym materiałem na meble ogrodowe.