Trudno dziś znaleźć dom, który nie ma dostępu do Internetu. Oprócz osobistych urządzeń - smartfonów lub laptopów, z połączeń korzystają także urządzenia systemów Smart Home. To rodzi dodatkowe wyzwania związane z bezpieczeństwem.

  • Już niedługo urządzenia Smart Home znajdą się na wyposażeniu większości domów na świecie.
  • Według szacunków już obecnie korzysta z nich 40 proc. gospodarstw domowych na świecie.

Tempo, w jakim rozwiązania Internetu Rzeczy (ang. IoT) zdobywają serca i portfele konsumentów nie powinno dziwić. Wraz z nimi zyskujemy niedostępną wcześniej wygodę korzystania i kontrolę nad urządzeniami domowymi. Jednak oprócz korzyści są i wady. To konieczność objęcia zabezpieczeniami także Smart Plugów, kamer monitoringu czy inteligentnych termostatów.

Przede wszystkim świadomość

Jeśli łączymy się z Internetem przez smartfony lub laptopy bądź urządzenia inteligentnego domu, musimy traktować dom i siebie, jako cel potencjalnego zainteresowania cyberprzestępców. Celem ataku niekoniecznie będą przechowywane na dyskach zdjęcia, filmy lub dokumenty.

Zainfekowane urządzenia mogą posłużyć do przeprowadzenia ataku na wybrany cel. Po zdobyciu kontroli nad routerem lub komputerem, mogą one posłużyć do przeprowadzenia ataku. Trzeba też pamiętać, że uzyskanie dostępu do umieszczonej w sypialni kamery, która w założeniu ma chronić, może grozić zamieszczeniem w sieci kompromitujących treści - zdjęć lub wideo.

W takim razie, jak się chronić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że każdy właściciel jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego cyfrowego domu. Działania zabezpieczające nie kończą się z zainstalowaniem, ustawieniem bezpiecznego hasła i rozpoczęciem użytkowania danego urządzenia lub urządzeń. One dopiero się zaczynają.

Ochrona domu zaczyna się już w momencie podejmowania decyzji o zakupie urządzenia. Oprócz tego, że powinno być wyposażone w pożądane funkcje, trzeba upewnić się, że jego producent poważnie traktuje kwestie bezpieczeństwa, np. udostępniając regularne aktualizacje oprogramowania. Warto wybrać takie urządzenia, najlepiej zarządzane z jednego miejsca, które umożliwiają kontrolę nad ustawieniami bezpieczeństwa.

Bezpieczny router - bezpieczny dom

Warto też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu domowego routera. Router to wrota, które prowadzą nie tylko do zasobów Internetu, ale też do wszystkich domowych urządzeń. Jeśli router zostanie prawidłowo zabezpieczony, pozostałe urządzenia powinny też być bezpieczne.

Router D-Link EXO z ochroną McAfee oferuje szereg zabezpieczeń - m.in. blokuje dostęp do znanych złośliwych serwisów, wykrywa botnety oraz nietypową aktywność, wszystko dzięki bazie danych McAfee Global Threat Intelligence. Router, który aktywnie chroni przed atakami z sieci, daje istotną przewagę nad cyberprzestępcami.

Podstawowe wymogi bezpieczeństwa związane z korzystaniem z cyfrowych urządzeń w domu:

  1. Regularne aktualizowanie oprogramowania urządzeń. To nie tylko dodanie nowych funkcji, opracowanych przez producenta, ale też załatanie wykrytych luk bezpieczeństwa.
  2. Zmiana domyślnego fabrycznego hasła do urządzeń. Hasło domyślne to zaproszenie dla cyberprzestępcy, który infekując jedno urządzenie zyskuje dostęp do całej sieci.
  3. Reagowanie na nietypową aktywność urządzeń. Każda niecodzienna aktywność powinna wzbudzić zainteresowanie, bowiem może być sygnałem o włamaniu lub próbach włamania.