Projektując nowoczesne, designerskie wnętrze, nie można zapomnieć o osiągnięciach współczesnej technologii smart, które ułatwią Ci wykonywanie codziennych czynności w mieszkaniu. Sprawdź, po jakie rozwiązania warto sięgnąć oraz jak dopasować smart instalację do wystroju wnętrza!

Na jakie rozwiązania warto postawić?

Automatyka domowa i systemy inteligentnego budynku oferują obecnie bardzo wiele możliwości, między innymi sterowanie oświetleniem, kontrolowanie dostępu czy nadzorowanie pracy urządzeń.

Systemy tego rodzaju opierają się przeważnie na danych otrzymywanych z czujników, które informują instalację o aktualnych warunkach panujących w otoczeniu (na przykład o temperaturze, obecności osób, natężeniu światła etc.) i pozwalają jej zareagować w sposób zależny od zaprogramowanych ustawień. Wiele rozwiązań pozwala też na sprawowanie zdalnej kontroli, na przykład wyłączanie urządzeń czy instalacji przez aplikację mobilną lub pilota.  

Inteligentna instalacja oświetleniowa

Inteligentna instalacja oświetleniowa polega na wykorzystaniu energooszczędnych źródeł światła (zwykle z diodami LED) oraz różnych czujników (na przykład ruchu czy zmierzchu). Dzięki temu oświetlenie może uruchamiać się dokładnie wtedy, gdy jest potrzebne, i samoistnie wyłączyć, gdy już go nie potrzebujesz (przykładowo po wyjściu z pomieszczenia lub wzejściu słońca). Instalacja automatyki wyposażona w możliwość komunikacji bezprzewodowej oraz pilot lub aplikacja pozwolą Ci dodatkowo kontrolować natężenie światła, jego barwę lub harmonogram uruchamiania.

Sterowanie urządzeniami sieciowymi

Dzięki inteligentnym gniazdom zyskujesz możliwość sterowania urządzeniami, które nie posiadają wbudowanego modułu bezprzewodowej komunikacji. Takie rozwiązanie pozwala na przykład na programowanie harmonogramów pracy czy zdalne kontrolowanie dopływu prądu do sprzętu.

Oszczędzanie energii i wody

Inteligentny licznik zużycia energii elektrycznej oraz wodomierz w wersji smart pozwolą Ci łatwo mierzyć i analizować zużycie tych mediów, dzięki czemu łatwiej będzie Ci oszczędzać wodę oraz prąd. Bardzo przydatne jest również zastosowanie różnych czujników, które pomogą Ci uruchamiać ogrzewanie, włączać wodę czy zapalać światło tylko w tych momentach, gdy naprawdę ich potrzebujesz. W tym celu możesz wykorzystać na przykład czujniki ruchu przy wejściu do pomieszczeń oraz na bateriach kranowych, a także sensory temperatury.

Inteligentne ogrzewanie

Smart termostaty połączone z systemem ogrzewania pozwolą Ci utrzymać pożądaną temperaturę w mieszkaniu i sprawią, że instalacja będzie działać w optymalny sposób. Inteligentny termostat można połączyć z ogrzewaniem podłogowym lub podpiąć do pieca, jednak dostępne są także rozwiązania dla posiadaczy tradycyjnych grzejników (na przykład w blokach) - głowice termostatyczne, które utrzymują zadaną temperaturę poprzez regulację dopływu wody do kaloryfera.

Bezpieczeństwo wsparte nowoczesną technologią

Inteligentne instalacje bezpieczeństwa chronią mieszkańców przed takimi zagrożeniami jak włamanie (systemy kontroli dostępu, czujniki ruchu, monitoring, elektrozamki, sterowniki bram i rolet, symulacja obecności), pożar (czujniki dymu, tlenku węgla i temperatury) czy inne niebezpieczeństwa. Połączenie tych zabezpieczeń z aplikacją mobilną pozwala nadzorować bezpieczeństwo w domu bez względu na to, gdzie się aktualnie znajdujesz.

Dopasuj automatykę do wystroju wnętrza

Większość rozwiązań automatycznych może być niemal niewidoczna - czujniki czy moduły komunikacji bezprzewodowej są zwykle ukryte wewnątrz urządzeń lub w mało widocznych miejscach, dlatego modele w wersji smart często wyglądają niemal tak samo jak ich zwykłe odpowiedniki.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na system przewodowy (w którym poszczególne części instalacji połączone są kablami), czy bezprzewodowy (na przykład na Wi-Fi), system inteligentnego budynku zazwyczaj można bez problemu wpasować w aranżację, pozostawiając na wierzchu jedynie dobrane do wystroju elementy zewnętrzne takie jak przyciski, gniazda czy moduły sterujące.

Ogromny wybór modeli, stylów, wzorów i wariantów kolorystycznych pozwala bez problemu dobrać widoczne części instalacji tak, by były perfekcyjnie dopasowane do aranżacji (nie tylko nowoczesnej) i stanowiły jej harmonijne uzupełnienie.