Inspirujące wnętrza

Wnętrze przedwojennej kamienicy na Starej Ochocie

Tekst: Loft Kolasiński / Adrianna TarnowskaZdjęcia: Karolina BąkStylizacja: Loft Kolasiński

Architekt: 

Studio Loft Kolasiński

Kiedy spytano parę staruszków, jak wytrzymali ze sobą pięćdziesiąt lat, odpowiedzieli: "-Bo widzi Pan, urodziliśmy się w czasach, kiedy jak coś się psuło, to się to naprawiało, a nie wyrzucało do kosza". Ta anegdota przyszła nam na myśl, gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy aranżację apartamentu z przedwojennej kamienicy. W tej realizacji, architekci starali się przywrócić wnętrzu jego dawnego ducha. Czy im się to udało?

Kamienica z 1929 roku

Mieszkanie zlokalizowane jest w kamienicy z 1929 roku, zaprojektowanej przez Romana Felińskiego, na ulicy Filtrowej w dzielnicy Stara Ochota. Projekt obejmował rewitalizację i częściową przebudowę wszystkich pomieszczeń. Jednym z głównych założeń projektu było swobodne nawiązanie do historycznego charakteru mieszkania.

Salon w kamienicy
Projekty dawnych kamienic dają niesamowite możliwości zaprojektowania wnętrza, dzięki wysokim pomieszczeniom. O charakterze kamienicy przypominają także dwuskrzydłowe drzwi.

Cel? Przywrócić wnętrzu historyczny charakter

Ściany pokryte są tradycyjnym tynkiem natomiast dekoracyjne wykończenia malowane były ręcznie. Stolarka drewniana i parkiety poddane zostały renowacji, którą wykonali rzemieślnicy specjalizujący się w odrestaurowywaniu zabytków. Mieszkanie zostało wyposażone w meble zaprojektowane i wykonane przez Loft Kolasiński: stół, łóżko, lustra, meble kuchenne i łazienkowe.

Fotel w stylu loftowym
Niebanalne formy, wysokie nóżki - to charakterystyczne cechy mebli w klimacie retro.

Unikatowe meble

Zaprojektowana i wykonana na potrzeby realizacji była również stalowa zabudowa garderoby oraz stalowe kratki wentylacyjne i karnisze. Ponadto, w projekcie wykorzystane zostały unikatowe meble, oświetlenie i dywany wśród nich międzyinnymi projekty: Maria Chomentowska, Antonin Kybal, Eero Saarinen, Kai Kristiansen, Franz Hohn, Władysław Wołkowski, Nelson Bench, Roger Lecal.

Sypialnia w stylu loftowym
Kiedyś starano się ukryć kable zamurowując je w ścianie. Dziś to element nadający wnętrzu nieco loftowego charakteru.

Oryginalne fotele z lat pięćdziesiątych

Wyjątkowym detalem wyposażenia mieszkania są pochodzące z lat pięćdziesiątych fotele z fabryki w Zadzielu, które poddane zostały specjalistycznej renowacji. Do dekoracji ścian wykorzystane zostały fotografie Marii Svarbovej.

Wysoka ściana szklana
Szklana ściana była kosztownym przedsięwzięciem, jednak efekt końcowy stał się powodem do dumy architekta oraz właściciela.

Loft Kolasiński

Projekt Warszawa Filtry inauguruje uruchomienie warszawskiego oddziału studia projektowania wnętrz Loft
Kolasiński.

Zielona kuchnia
Przedpokój w kamienicy
Okno w kamienicy

Przeczytaj także:

Produkty w stylu tego wnętrza

 

Studio Loft Kolasiński

Studio „Loft Kolasiński” zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz prywatnych i publicznych, a także wzornictwem przemysłowym. Na potrzeby realizowanych aranżacji wnętrz, zespół projektuje i produkuje wysokiej jakości meble drewniane i akcesoria meblowe. Wykonuje również unikatowe projekty dywanów, które są ręcznie tkane w Nepalu. Studio specjalizuje się w pozyskiwaniu wyjątkowych mebli, oświetlenia, ceramiki, grafik i dywanów vintage. Przy renowacji mebli szczególną uwagę zwraca na zachowanie oryginalnego charakteru obiektów. Stale poszerza grono współpracujących z nimi specjalistów rzadkich dziedzin, by móc wykonywać unikalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb projekty wnętrz. Niejednokrotnie realizowali zlecenia projektów wnętrz nietypowych nieruchomości, takich jak adaptacje industrialnych budynków, poddaszy i starych domów.

Zobacz też:

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
Helios w Gdańsku najbardziej designerskim kinem na świecie! Helios w Gdańsku najbardziej designerskim kinem na świecie!

Prestiżowy branżowy portal celluloidjunkie.com docenił design najnowszego kina sieci Helios w Galerii ... Czytaj dalej

Dom światłem malowany - elegancka willa pod Wrocławiem Tekst: Dekorian Home;Zdjęcia: Wojciech Dziadosz;Stylizacja: Marta Sergiej;
Skandynawski domek na obrzeżach Warszawy Tekst: Adrianna Tarnowska;
Romantyczne mieszkanie artystki Romantyczne mieszkanie artystki Tekst: Adrianna Tarnowska;Zdjęcia: Agnieszka Brzozowicz Fotografia;
Apartament z amerykańską duszą Apartament z amerykańską duszą Tekst: Adrianna Tarnowska;
» Zobacz więcej
Jak wyposażyć pokój dziecka?

Pokój dziecięcy to często spore wyzwanie aranżacyjne. Na niewielkiej zazwyczaj powierzchni trzeba pogodzić wiele celów: wygoda ... czytaj dalej

Łazienka- strefa wypoczynku i relaksu

To nie wielkość łazienki decyduje, czy uda się ją zmienić w komfortowy i przytulny salon kąpielowy. Pokazujemy, jakimi metodami stworzyć nasze nowe, ulubione miejsce w domu. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe