Ujmuje niezwykłą naturą. Fascynuje pięknem wulkanów i dziką florą i fauną. Rozkochuje nocnym życiem Reykjawiku. Mowa o Islandii. Kraj, który zachwyca nie tylko miłośników podróżowania, ale jest również inspiracją dla projektantów. Przykładem tego jest kolekcja Passion for Color 2020, marki REHAU, którą tworzy 6 oryginalnych kolorów wzorowanych magią tej wyspy.

Nowe kolory kolekcji Passion for Color 2020 wpisują się we wnętrzarskie trendy, które wciąż nawołują do powrotu do naturalnych inspiracji. Jednym słowem to odrzucenie sztucznych i krzykliwych tonacji na rzecz tych spokojnych i wyważonych. Można je ujrzeć na szarobłękitnym niebie i pośród gęstej trawy. Część z nich dominuje ponad szczytami gór, a większość wyznacza kręte ścieżki. O jakich barwach mowa? Zobaczcie!

Błękit Laguny

W palecie kolorów inspirowanych Islandią nie mogłoby zabraknąć błękitu Laguny. Ta geotermalna kraina złożona z gejzerów, gorących źródeł, jezior i innych jezior zachwyca różnorodnością morskich barw. Taka jest też Laguna z gamy kolorów Passion for Color 2020, czyli stłumiona mieszanka błękitu z pigmentami zimnej szarości. Tonacja idealnie łączy się z wszelkimi odmianami betonu - od popielatego, mysiego czy grafitowego, po srebrny czy wyszarzany brąz. Uzupełnieniem tego miksu mogą być neutralne biel i czerń.

Jak aranżować niebieskości we własnym domu? Tegoroczne trendy stawiają na efekt "wow", który zachwyci już od progu, czyli błękitne fronty. Meble o takim wykończeniu będą dobrą alternatywą dla ponadczasowej bieli i modnych szarości. Sprawdzą się we wnętrzach eklektycznych, nowoczesnych, czy skandynawskich. Materiał dostępny jest również w wersji slim i może posłużyć jako wypełnienie wnęk lub okładzina ścienna, przez co rozświetli ciemne pomieszczenia czy podkreśli klimat retro w stylu lat 60.

Neve - czysta biel

Islandia to biel. Skojarzyć ją można z ośnieżonymi szczytami i długimi letnimi nocami zachęcających do eksplorowania malowniczej krainy. Ten klimat stworzy tonacja Neve, która na powierzchniach akrylowych stanie się świetlista, a zarazem neutralna. Doda pomieszczeniom wizualnej lekkości i wyostrzy kontury mebli oraz dodatków. Biel stanie się też narzędziem do budowania poczucia przestronności, bo większe płaszczyzny frontów meblowych w takim odcieniu optycznie powiększą przestrzeń. Będzie także tłem dla kontrastowych projektów.

Odcień ten oddaje spokój natury, dlatego jej doskonałymi kompanami będą stłumione barwy ziemi i motywy zaczerpnięte wprost z przyrody. Jasny kolor uwypukli rysunek drewna i nieregularnych żyłek kamienia, stanowiąc jednocześnie bazę dla intensywnych pigmentów, takich jak orzechowy brąz, granat czy butelkowa zieleń. Połyskująca powierzchnia laminatu akrylowego w śnieżnobiałej kolorystyce jeszcze lepiej podkreśli te roszady, dodając pomieszczeniu głębi. Z kolei wariant matowy pomoże w stworzeniu gustownej i eleganckiej aranżacji.

Akryl REHAU wpisze się w trendy nie tylko z uwagi na kolor. Ważne są również jego praktyczne zalety. Fronty tego typu są odporne na działanie promieni UV, dzięki czemu meble nie zżółkną i zachowają swój pierwotny blask nawet przez 20 lat!

Nebbia - szarość mgły

Szarość to kolejny z kolorów wprowadzających klimat Islandii. To barwa, która przewija się między szczytami, snując delikatny woal unoszący się nad ziemią. Jest nieprzenikniona, nostalgiczna i pełna powagi. To szarość mgły. Będzie ona uniwersalnym tłem, które pozwoli dyskretnie wydobyć urok pozostałych kolorów - zwłaszcza tych neutralnych i inspirowanych potęgą naturalnych motywów. Stylistyczna uniwersalność tonacji pozwoli na oryginalne zestawienia w stylu loftowym; z czerwoną cegłą, betonem i stalą, skandynawskim lub klasycznym (z bielonym drewnem i brązem) - jest subtelnym tłem do intensywnych kolorów.

We wzorniczych trendach szarość ma nieco inne oblicze. Kolor z czysto praktycznego staje się nieco ekstrawagancki i niepowtarzalny, bo jego charakter zmienia się pod wpływem światła. Daje to jeszcze większą swobodę podczas urządzania wnętrza. W przypadku szarości Nebbia tę zaletę podkreślają materiały, czyli laminat akrylowy oraz szklany, które mogą być poddawane obróbce standardowymi narzędziami przez stolarza.

Terriccio - magia wulkanów

Krajobraz Islandii symbolizują też brązy naśladujące żyzność bogatej w składniki odżywcze ziemi i magię wulkanów. Ich głębię oddaje powierzchnia polimerowego szkła w odcieniu Terriccio, która doda witalności i harmonii domowej przestrzeni. Matowe fronty w takiej odsłonie będą zarówno ciekawą bazą dla odważnych zabiegów stylistycznych z antracytem lub czernią, jak i staną się dominantą przestrzeni. Przy odpowiednim oświetleniu i doborze barw uzupełniających, takich jak mięta, szarość czy błękit o metalicznym wykończeniu, całość będzie tętnić przytulnością.

Menta - kolor natury

Islandia to też świeżość, jaką zwiastują budzące się do życia paprocie, porosty i trawy. Coraz dłuższe wiosenne dni wypełniają się miętową zielenią, tworząc odprężający krajobraz. We wnętrzach ich interpretacją jest odcień Menta. To nieoczywisty i śmiały kolor, ale jednocześnie nie zburzy panującej w nim harmonii. Może być zarówno kontrastem dla ciemnego brązu czy grafitu, jak i częścią kompozycji barw z gołębią szarością, kremowym czy białym na czele.

Chłodna mięta w wariancie Menta z palety Passion for Color 2020 stanie się narzędziem budującym - pożądane w ostatnich sezonach - poczucie wizualnej lekkości. Kolor optycznie powiększy metraż, a sam materiał, czyli szklany laminat, zastąpi nietrwałe i kruche szkło. Będzie od niego znacznie bardziej odporne oraz praktyczne. Szkło polimerowe stworzy dodatkowo higieniczne powierzchnie, z których plamy i ślady palców usuwane są jednym przeciągnięciem szmatki, a - dzięki bezspoinowej technologii - brud nie osadza się w trudnych zakamarkach.

Atlantico - bezkresne wody Atlantyku

Niebieski to kolor, który na stałe jest wpisany w krajobraz Islandii. Jednak nie ten nudny i sztampowy, a wyrazisty jak bezkresne wody Atlantyku, które otaczają wyspę wulkanów. Wzorowany tymi głębinami kolor Atlantico - dostępny na powierzchniach ze szkła polimerowego - z jednej strony będzie hipnotyzującym tłem, a z drugiej uspokoi i wyciszy skołatane myśli. Wszystko dzięki jego odprężającym właściwościom. To wariant, który może być częścią modnego zestawu total look, gdzie dopełni wystrój zdominowany przez inne odcienie niebieskiego. Zda też egzamin w aranżacjach, w których króluje purystyczny klimat z szarością betonu i srebrem na czele, albo we wnętrzach pełnych przytulności - zwłaszcza jeśli wystąpi w połączeniu z drewnem, złotem oraz brązem.

Urządzając pomieszczenia wzorowane Islandią, warto też postawić na funkcjonalność, jaką gwarantują powierzchnie REHAU. Stworzone przy ich użyciu fronty będą praktycznym zwieńczeniem projektu, dzięki możliwości pisania po nich markerem do tablic suchościeralnych (w wariantach z połyskiem na polimerowym szkle) lub kredą (w alternatywach matowych). W ten sposób zamienią się w tablicę z przepisami kulinarnymi, listą zakupów czy pomysłowymi rysunkami dziecka.

Laguna, Atlantico, Menta, Terriccio, Neve i Nebbia to 6 kolorów palety Passion for Color 2020 od REHAU, które oddają piękno Islandii. Dzięki nim wnętrza staną się jeszcze bardziej naturalne i inspirujące. Który z nich znajdzie miejsce w Twoim domu?

Nowe kolory REHAU:

Więcej informacji na: www.rehau.com