Aranżacja małej łazienki w bloku potrafi być wyzwaniem. Walka o każdy centymetr kwadratowy sprawia, że nawet gdy już będziesz zadowolony z rozmieszczenia umywalki, prysznica (lub wanny), toalety oraz pralki, problemem mogą okazać się znajdujące się na wierzchu rury. Czy można je elegancko zasłonić, nie tracąc przy tym na wyglądzie tego pomieszczenia?

Planuj z wyprzedzeniem 

Zacznijmy od sprawy najważniejszej. Jeżeli chcesz, żeby aranżacja łazienki w bloku uwzględniała kwestię ukrycia rur, pomyśl o tym już przy planowaniu remontu. Dlaczego to takie istotne? Odpowiednie rozmieszczenie armatury sprawi, że będziesz miał więcej możliwości. Wykorzystaj czas na stworzenie swojej wymarzonej aranżacji łazienki.

Najprostsza strategia – wykorzystaj szafki

Jednym z najprostszych rozwiązań jest po prostu zasłonięcie rur szafkami łazienkowymi, które przecież, tak czy inaczej, przydadzą się. Mankamentem może być fakt, że szafka zasłaniająca rurę będzie jednak bardziej wystawać do przodu. Istnieje jednak i inne rozwiązanie – możesz na przykład wykorzystać szafkę do obudowania rury. W ten sposób mebel ten nie będzie aż tak wystawać (rzecz bardzo istotna w przypadku małej łazienki w bloku), a sama rura zostanie zasłonięta ze wszystkich stron.

A może płyty kartonowo-gipsowe?

Płyty pozwalają w prosty sposób zasłonić znacznie większy odcinek, na przykład ukrywając rurę biegnąca wzdłuż całej ściany, także bezpośrednio lub przy suficie. Często są one stosowane w połączeniu ze specjalnym stelażem, gdy mają ukryć rury podchodzące do umywalki. Co ciekawe, płyty kartonowo-gipsowe, choć mogą się kojarzyć wyłącznie z czymś płaskim, mogą przybrać też inne kształty, dzięki czemu znajdą zastosowanie w nietypowych aranżacjach.

„Murek” z półką

W przypadku rur biegnących stosunkowo nisko można pomyśleć o zastosowaniu stelaża, który nie będzie zakrywał całej wysokości ściany, a jedynie jej fragment, choćby do poziomu jednego metra, kończący się płaską półką. Opcja taka jest o tyle wygodna, że tak właśnie zyskujemy miejsce do rozmieszczenia różnych przyborów czy środków czystości.

Gdzie szukać odpowiednich materiałów? Najlepiej u sprawdzonych producentów wyposażenia łazienkowego. Warto wziąć pod uwagę nasze polskie marki. Sprawdź na przykład aranżację łazienki w bloku od KOŁO i zobacz inne sposoby na ukrycie rur w tym wyjątkowym pomieszczeniu.

O czym należy pamiętać?

Niektóre elementy instalacji mogą wymagać łatwego dostępu. Chodzi tu przede wszystkim o zawory oraz liczniki. Pamiętaj o tym, gdy dokonujesz zabudowy. Co na to poradzić? Można przewidzieć specjalne klapki w zabudowie.

Co zrobić jednak, gdy łazienka jest naprawdę mała?

• Należy rozważyć metodę radykalną w postaci przesunięcia na początku remontu ścianki działowej. 

• Trzeba jednak liczyć się z tym, że wpłynie to na funkcjonalność sąsiedniego pomieszczenia. 

• Czasami nawet 20-30 centymetrów ma wpływ na sposób użytkowania pokoju. 

• Takie wyjście ma sens jedynie na etapie remontu generalnego mieszkania.

• W innym przypadku trudno je sobie wyobrazić w trakcie jego przeciętnego wykorzystywania.

Rury jako element dekoracji

Nie w każdym przypadku trzeba walczyć o ukrycie rur za wszelką cenę. Wnętrza loftowe, industrialne wręcz kochają elementy instalacji na wierzchu. Jeżeli jest możliwość, aby wyeksponować takie szczegóły, warto spróbować. Doskonale wyglądać będą np. rury grzewcze pomalowane specjalną farbą. Wystrój nowoczesnej, ale małej łazienki w bloku podkreśli kolor srebrny, doskonale wyróżni się również chrom.