Czym wyróżniają się lampy industrialne? Czy mogą stać się dekoracją modnego salonu lub sypialni? Jakie produkty warto wykorzystać w domowych przestrzeniach? O tym przeczytacie poniżej.

Lampy industrialne - metal, szkło i… nuta elegancji

Jakie są lampy industrialne? Paradoksalnie to nie tylko retro konstrukcje, wyciągnięte ze starych pomieszczeń fabrycznych, magazynów produkcyjnych czy warsztatów. To szeroka gama rozwiązań, niejednokrotnie wyłącznie inspirowanych oprawami typowo technicznymi lub wykorzystujących stare produkty w zupełnie nowej odsłonie, nadającej im spersonalizowany, oryginalny charakter.

Co można powiedzieć o lampach industrialnych? Przy takich konstrukcjach przede wszystkim stawia się na skrajną prostotę i ascetyczność form. Dominują podstawowe bryły geometryczne, pozbawione nadmiernych dekoracji. Ich największą ozdobą są użyte materiały. Bywa to w głównej mierze metal - lakierowany na jednorodny, intensywny kolor, bądź pozostawiony w naturalnym odcieniu. Dominują modele srebrzyste, choć coraz częściej spotyka się też rozwiązania w odcieniu mosiądzu lub miedzi, które należą obecnie do wiodących trendów. Takie modele oferuje choćby sklep z lampami LightPlus.

Prostota dotyczy również osłon źródeł światła, które przyjmują formę cylindrycznych lub okrągłych, szklanych kloszy, bądź metalowych elementów w kształcie kielicha, tylko częściowo osłaniających żarówki. Szczególnym przypadkiem są lampy bez osłon lub wyposażone wyłącznie w cienką siatkę, która ma charakter przede wszystkim dekoracyjny.

Kompleksowe planowanie przestrzeni - system oświetleniowy do modnych wnętrz

Jak wprowadzić lampy industrialne do domowych wnętrz? Ich charakterystyczna forma sprawia, że często przyciągają spojrzenia, stając się ważnym elementem aranżacji. Można je wykorzystać we wnętrzach w całości urządzonych w tym nurcie lub zestawić różne trendy, tworząc indywidualną przestrzeń. Oprawy tego typu świetnie sprawdzają się w połączeniu z nurtami minimalistycznymi i nowoczesnymi, dodając im pazura. Natomiast zastosowanie ich we wnętrzach klasycznych, zapewnia nieco więcej ponadczasowości.

Planując oświetlenie we wnętrzu, warto więc myśleć kompleksowo, zwłaszcza w pomieszczeniach o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym, jak salon, jadalnia czy sypialnia. Można zdecydować się na jedną oprawę wiszącą typu kratownicowego albo niezmiernie modne obecnie żyrandole-pająki. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie takiego systemu o zbliżone w formie, choć oczywiście mniej okazałe, oprawy boczne, np. kinkiety czy jedną lampę stojącą, by pokój prezentował się spójnie i ciekawie, a przy tym odpowiadał potrzebom funkcjonalnym użytkowników.

Nie tylko oprawy oświetleniowe, czyli jak udekorować mieszkanie przy pomocy żarówek?

Równie ważne dla estetyki oprawy są odpowiednie źródła światła. Coraz szersze grono użytkowników decyduje się na użycie produktów w technologii LED - występujących w wielu kształtach i rozmiarach, zapewniających odpowiedni poziom natężenia oraz właściwą temperaturę barwową, by idealnie dopasować warunki do konkretnych potrzeb.

Co więcej obok klasycznych źródeł światła, można wybierać spośród bogatej oferty dekoracyjnych produktów LED, nawiązujących formą do żarówek edisonowskich. Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się w konstrukcja bez osłon lub z siatką, co pozwala w pełni zaprezentować ich walory wizualne.

Piękny, stylowy i elegancki dom w stylu industrialnym

Lampy industrialne to nie tylko surowość form. Oczywiście to praktyczne i solidne konstrukcje, zapewniające optymalny poziom doświetlenia domowych wnętrz. Coraz częściej odznaczają się też ciekawym i przemyślanym designem, wpisując się w rozmaite aranżacje - od tych nowoczesnych, przez klasyczne, aż do vintage. Dzięki temu każdy może stworzyć stylowe i oryginalne mieszkanie, dopasowane do konkretnych potrzeb i gustów.