Tapety materiałowe na ścianę - właściwości
Tapety materiałowe przez wieki były synonimem luksusu i zdobiły okazałe, bogate wnętrza pałacowe, jednak współcześnie ewoluowały w okładzinę ścienną, pasującą do każdego stylu. Zróżnicowany design, wynikający z różnorodności użytych materiałów, stanowi o wykorzystaniu tapet tekstylnych zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych, a nawet minimalistycznych.
Tapety materiałowe są luksusowe, ekskluzywne, mają właściwości termoizolacyjne i akustyczne, maskują nierówności ściany, dodają pomieszczeniom przytulności i są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto są wytrzymalsze, niż papierowe, ponieważ materiałową powłokę trudniej uszkodzić. Tkaniny absorbują i oddają wilgoć w zależności od warunków, więc tapety doskonale regulują wilgotność w pomieszczeniu, uniemożliwiając zagrzybienie ścian. Cechą charakterystyczną tapet tekstylnych jest mniej lub bardziej widoczna faktura, dzięki której łączenie pasów staje się mniej widoczne.
Tapety materiałowe osadzone są na podkładzie z flizeliny lub papieru, natomiast finiszowa warstwa wykonana z tkaniny to ozdobny element okładziny. Materiał wykorzystany do produkcji tapet tekstylnych może być kędzierzawy, drapowany, wzorzysty, gładki, lśniący, matowy, szorstki lub miękki. Wygląd tapety tekstylnej zależy od tego, jakiej tkaniny użyto do wykonania finiszu. Rodzaj tapety materiałowej dobierany jest zawsze do stylu wnętrza.
Lniana tapeta tekstylna - do wnętrz bliskich naturze
Nie można sobie wymarzyć tkaniny bliższej naturze niż len. Charakterystyczne zgrubienia, nieregularność splotu i uniwersalna nienachalna faktura wprowadzają do wnętrza swobodę i niewymuszony styl, korespondujący z dowolnymi dodatkami. Lniana tapeta tekstylna idealnie wpisze się we wnętrza, urządzone w stylach eko, boho, skandynawskim, vintage i rustykalnym, jednak świetnie sprawdzi się również we wnętrzach klasycznych i retro.
Lniana tapeta materiałowa w kolorze jasnego beżu to doskonałe tło dla aranżacji, nawiązujących do natury i kolorów ziemi. Ciemniejsze i odważniejsze kolory tapety z lnu mogą stanowić bazę pod styl nowoczesny.
Tapeta z jedwabiu - ekskluzywna tapeta tekstylna
Jaki jest jedwab? Luksusowy, szlachetny i ekskluzywny. Zachwyca gładką fakturą i mieniącym się w świetle wykończeniem. Jest delikatny i przyjemnie chłodny w dotyku. Takie też są jedwabne tapety. Luksus w każdym calu. Przez wzgląd na wysoką cenę, jedwabna tapeta najczęściej stanowi zaledwie dodatek, podkreślający prestiż wnętrza. Dużą popularnością, szczególnie w stylach nawiązujących do orientalnych, cieszy się tajski jedwab.
Wielobarwność oraz wzory odnoszące się do orientalnych pejzaży, roślin i smoków, zdobią jedwabne tapety, które stają się już nie tłem aranżacji, a kontrapunktem. Bardziej wymagający klienci mogą wybierać spośród ekskluzywnych tapet jedwabnych, na których ręcznie namalowano oryginalne wzory. Tapeta jedwabna pasuje do wnętrz eleganckich i stylowych, choć z uwagi na zjawiskowy połysk, może być zastosowana również w stylu glamour.
Filcowa tapeta - akustyczne wykończenie
Filc to materiał, który jest wykonany z włókien tekstylnych, ciasno z sobą zbitych i związanych. Nie bez powodu nazywany jest materiałem obiektowym bądź technicznym. Szerokie spektrum właściwości akustycznych i wytłumiających to gratka dla wielbicieli domowych kin i gabinetów, w których musi panować totalna cisza. Tapeta filcowa produkowana jest w wielu kolorach, dlatego świetnie sprawdzi się również jako dekoracyjny dodatek do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.
Tapeta tekstylna ZAMSZ - jak zamszowa skóra
Tapeta tekstylna imitująca skórę zamszową oprócz tego, że charakteryzuje się szlachetnym i ekskluzywnym designem, jest bardzo odporna na zabrudzenia. Delikatnie harmonizuje ze światłem i sprawia wrażenie materiału, wyposażonego w efekt cieniowania włosa. Do wykonania tapety tekstylnej o wzorze zamszu wykorzystane mogą zostać zmieszane włókna naturalne jak len, jedwab i bawełna oraz syntetyczne, czyli poliester i polipropylen.
Tapeta tekstylna ZAMSZ tworzy efekt głębi i wielowymiarowości, co stanowi o jej interesującej estetyce. Bogata kolorystyka od szarości i czerwieni, poprzez brązy i butelkową zieleń, na granacie, graficie i czerni kończąc, pozwala wybrać odpowiednią rolkę do dosłownie każdej przestrzeni.
Tapeta z juty - uniwersalna prostota
Surowe wzornictwo jutowego worka z nadrukiem najlepiej sprawdzi się we wnętrzach loftowych. Techniczny styl industrialny kocha takie nieoszlifowane diamenty, pochodzące z samej natury, tkanina juta jest bowiem w całości pochodzenia roślinnego.
To jednak dopiero początek propozycji, w których można wykorzystać jutowe tapety. Wszędzie tam, gdzie króluje naturalne wykończenie, jest dla nich miejsce. Świetnie wpiszą się zatem w styl wiejski, eko i boho. Towarzystwo rattanu, trawy morskiej, drewna, skóry, makramy i plecionek jest idealne dla tapet z juty. Takie dodatki i jutowa tapeta to również dobry początek dla urządzenia sypialni w stylu hampton.
Materiałowa tapeta welurowa - niczym aksamit
Tapeta welurowa w dotyku przypomina aksamit i ocieka wręcz luksusem. To przede wszystkim te modele, które wzbogacone zostały o wypukłe wzory i ornamenty, może więc rzec, że to rodzaj tapety 3D. Motywy geometryczne, zwierzęce i roślinne oraz orientalne wymyślne ornamenty to tylko niektóre z propozycji projektantów. Trzeba przyznać, że cena tapety welurowej może szokować, jednak jej pięknu trudno się oprzeć. Można wykorzystać ją do dekoracji jednej ze ścian w stylu klasycznym lub glamour, tworząc artystyczną, przyciągającą wzrok kompozycję.
Tekstylna tapeta żakardowa - oryginalne wzory
Żakard jest tkaniną o gęstym i efektownym splocie, a sam materiał emituje delikatny połysk. Najłatwiej skojarzyć ją z barokowymi fotelami i sofami, na których można podziwiać kunsztowne okazałe wzory. Czy to dobry materiał na tapety tekstylne? Oczywiście. Bogate wzornictwo i kolorystyka z powodzeniem zastąpią klasyczny obraz. Ściana pokryta żakardową tapetą jawi się niczym płótno spod ręki uznanego malarza i pasuje do wnętrz klasycznych, eleganckich oraz urządzonych z nutką pałacowego przepychu.
Tapety tekstylne sztuczne - syntetyczne nie znaczy mniej piękne
Trzeba przyznać, że naturalne tapety tekstylne to ekskluzywny i drogi zakup. Te wykonane z jedwabiu, weluru, czy żakardu to tak duży wydatek, że z reguły stanowią zaledwie luksusową dekorację wybranej ściany. Alternatywą mogą być syntetyczne tapety tekstylne, które bazują na włóknach sztucznych takich jak wiskoza, poliester i polipropylen. Są tańsze od swoich naturalnych odpowiedników i w niczym nie ustępują im estetyką.