Najważniejsze w sypialni jest oświetlenie dekoracyjne i punktowo oświetlające wezgłowie łóżka, dzięki któremu będziemy mogli np. poczytać.

Powinno być także zharmonizowane z kolorami ścian i materiałami wykończeniowymi, by podkreślić ich walory. Najczęściej zalecane jest światło o ciepłej, delikatnej barwie (zwykle żółtej - taką mają np. zwyczajne żarówki). Rzadko stosowane są tu świetlówki kompaktowe czy diody LED o zimnej barwie światła, gdyż wprowadza ono wrażenie chłodu i niepokoju.

Sypialnia w stylu glamour - Meble Włoskie.   Sypialnia w stylu zen - KM Klose
fot. Meble Włoskie   fot. KM Klose

W sypialniach rzadko stosuje się bardzo jasne oświetlenie górne. Lepsze są lampy o mniejszej mocy, ale rzucające refleksy na ściany i sufit. Zamiast oświetlenia górnego można też zamontować lampy wbudowane w sufit, emitujące łagodne, rozproszone światło.

Dobrze sprawdzają się też kinkiety. Ich światło może być skierowane do góry (co optycznie powiększa pomieszczenie) albo w dół (jest wówczas mniej rozproszone i jaskrawe). Wdzięcznym miejscem do montażu lamp jest wezgłowie łóżka. Można tu umieścić półki, obrazy lub zdjęcia i delikatnie je podświetlić. Trzeba tylko pamiętać, by to dekoracyjne światło nie padało bezpośrednio na łóżko, bo będzie nam przeszkadzało spać.

Lampki na stolikach nocnych

Lampki nocne pozwalają oczywiście skupić się na lekturze, ale ich zadaniem jest też delikatne oświetlenie wnętrza, gdy w nocy musimy wstać z łóżka. Do czytania najlepiej nadają się lampy z regulowanym ramieniem i strumieniem światła, bo pozwalają dowolnie zmieniać ustawienie w zależności do obranej pozycji.

Pływające lampki dekoracyjne - Philips   Lampa stojąca na toaletce. Technolux
fot. Philips Lighting   for. Technolux

Lampki na stolikach nocnych mają duży wpływ na budowanie atmosfery sypialni. Nie powinny oślepiać, a dawać miękkie światło tworzące nastrój odpowiedni do wypoczynku. Stosuje się do nich abażury o ciepłych, pastelowych barwach, przytłumiające światło, najczęściej w kształtach owalnych, stożkowych lub kwadratowych.

Żeby lampy w sypialni dobrze spełniały swoje funkcje, w trakcie projektowania można pomyśleć o podłączeniu ich w kilku obwodach. Wczesnym wieczorem potrzeba oświetlenia jaśniejszego, krótko przed zaśnięciem - nastrajającego do snu.

W sypialni świetnie spisują się ściemniacze - montowane osobno we włącznikach naściennych lub umieszczone bezpośrednio w lampach. Dla wygody można zastosować również zdalnie regulowane oświetlenie i umieścić panel sterowania w zasięgu ręki - przy łóżku.

tekst: Joanna Karwarska
zdjęcie wprowadzające: PPG Deco Polska