Najczęstszym powodem sięgania po rozwiązania technologiczne z rodzaju urządzeń klimatyzacyjnych są uciążliwe upały. Nie jest to przy tym ani dziwne, ani tym bardziej nielogiczne, gdyż klimatyzator w mieszkaniu rzeczywiście podnosi komfort życia. Lata są coraz cieplejsze, Polacy pragną mieszkań wygodniej, tak i klimatyzator w polskich domach nie jest obecnie rzadkością. Czy jednak można w mieszkaniu zamontować klimatyzator z marszu i czy nie są, aby potrzebne jakieś pozwolenia?

Podstawowe informacje o klimatyzacji

Przed zakupem jakiegokolwiek klimatyzatora powinniśmy zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi klimatyzacji. Pozwoli to nie tylko na wybór optymalnego rozwiązania, ale także zadba o nasze bezpieczeństwo i komfort, w tym również finanse. Każda oferta instalacji klimatyzacji musi być bardzo wnikliwie przejrzana, przede wszystkim odnośnie do mocy chłodniczej, czyli skupiona na najważniejszym parametrze każdego chłodniczego urządzenia.

Moc chłodnicza jest parametrem, którego lepiej nie dobierać samodzielnie, gdyż musi on zostać precyzyjnie dobrany pod konkretne warunki, a nawet okoliczności. Jeżeli wybierzemy do tego celu odpowiedniego wykonawcę, firma instalująca klimatyzacje zagwarantuje nam najlepsze dopasowanie urządzenia do naszych warunków i potrzeb.

Chodzi bowiem o to, że na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji i wersji nie tylko samych urządzeń, ale i całych instalacji chłodniczych. W polskich warunkach zresztą decyzje o klimatyzowanym domu dotyczą przy tym najczęściej pojedynczego pomieszczenia i nie ma się czemu dziwić. Nawet przy wyraźnie ocieplającym się klimacie naprawdę uciążliwie upalnych dni w roku jest zazwyczaj zaledwie kilka lub kilkanaście. Nie zawsze więc ma sens decyzja o zastosowaniu w mieszkaniu lub w domu klimatyzacji na pełną skalę.

Klimatyzator w jednym pomieszczeniu jest oczywiście rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, ale jeżeli posiadamy spory budżet i pragniemy najlepszych rozwiązań, wybieramy wyjście najlepsze, a jest nim klimatyzacja typu multisplit. Przy tym do zainstalowania takiej klimatyzacji wybierać należy tylko najlepszych i sprawdzonych fachowców. Najlepiej takich, o których profesjonalnym wykonawstwie wiemy od dobrych znajomych lub rodziny. Profesjonaliści nie tylko właściwie zainstalują urządzenie chłodnicze, ale i pomogą w wyborze najwłaściwszego rozwiązania do danego miejsca zamieszkania.

Co generuje koszty instalacji chłodniczej?

Oszacowanie wszystkich kosztów generowanych przez klimatyzację wcale nie jest proste. Jest to bowiem zależne nie tylko od mocy urządzenia, czyli ilości pobieranego z sieci prądu, ale i od wielu czynników zewnętrznych, których pomiar jest niezwykle ciężki. Dlatego właśnie tak ważna jest pomoc fachowców posiadających odpowiednie programy komputerowe, umożliwiające zajęcie się tym aspektem z niezwykłą dokładnością.

Na wycenę wpływa powierzchnia mieszkania lub pojedynczego pomieszczenia, a nawet rodzaj zasłon na naszych oknach. Koszta różnią się w zależności od usytuowania naszego mieszkania, jego współczynnika przenikania ciepła, klasy energetycznej samego klimatyzatora, no i właśnie kosztów energii elektrycznej pozyskiwanej od konkretnego operatora.

Czy na klimatyzację potrzebne jest jakieś specjalne pozwolenie?

Jest to dość często zadawane pytanie, a w szczególności odnośnie do mieszkań w bloku. Co więcej, jest to pytanie zasadne, gdyż nie można klimatyzatora porównywać do np. telewizora, czy pralki.

Mało tego, z montażem klimatyzacji może często być problem, ponieważ spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe rzadko zezwalają na montaż klimatyzacji na elewacji. Dlatego jednostki zewnętrzne klimatyzatorów najczęściej umiejscawiane są na balkonach, na co niestety również trzeba zazwyczaj uzyskać pozwolenie.

Przed zakupem klimatyzacji i wynajęciem fachowców warto wcześniej zorientować się, na co możemy sobie pozwolić, czy też raczej, na co pozwoli nam spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa, a jeszcze trudniej będą miały osoby mieszkające w budynku wpisanym do rejestru zabytków. W takiej sytuacji konieczna jest zgoda konserwatora zabytków i trzeba się o nią ubiegać zawczasu. Decyzji możemy się spodziewać dopiero po ok. dwóch miesiącach.

Pozwolenia dotyczą wyłącznie klimatyzatorów stacjonarnych. W wypadku braku zgody na montaż klimatyzacji stacjonarnej pozostaje wybór klimatyzatora przenośnego, z jednostką zewnętrzną wystawianą po prostu na balkon lub za okno. Urządzenie nienaruszające integralności budynku nie wymaga zezwoleń.