Drewno, czyli klasyczna drewniana podłoga
Podłogi drewniane mogą mieć formę deski, parkietu, mozaiki czy drewnianego bruku. Odpowiedni dobór drewna do pomieszczenia to podstawowy krok przy zakupie. Gatunki egzotyczne bogate w oleje chroniące przed wilgocią poleca się do łazienek (teak i iroko) i kuchni (jatoba i badi). Gatunki twarde - merbau, doussie, bambus, ipe, jatoba - kładzie się w przedpokojach i na klatkach schodowych. Do pokoi nadaje się bardzo wiele gatunków, a więc mamy spory wybór. Do pomieszczeń słabo doświetlonych dobrym wyborem będzie jasna podłoga - z brzozy, sosny, rozbielonego dębu i jesionu.
W pomieszczeniach większych, jasnych - egzotyczne ciemne drewno. Na posadzki z ogrzewaniem podłogowym trzeba wybrać takie drewno, które w niewielkim stopniu zmienia swoje wymiary pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, czyli merbau, iroko, doussie, teak, dąb czy jesion. Twardość drewna określa się współczynnikiem Brinella (BHN) - im wyższy, tym drewno jest bardziej odporne na uderzenia i zarysowania.
Choć nie ma dwóch identycznych elementów naturalnej drewnianej posadzki to wygląd drewna, jednolitość barwy, wielkość i ilość sęków, usłojenie są ujęte w odpowiednie klasy. Najwyższa I klasa charakteryzuje się jednolitą barwą, równomiernym, prostoliniowym usłojeniem z małą ilością sęków o średnicy mniejszej niż 3 mm. Niższe klasy (III-V) świadczą o dużej różnicy w barwie elementów i większa ilość słoi oraz sęków.
Aby podłoga była trwała i estetyczna, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej stosuje się lakier akrylowy, który podkreśla naturalny wygląd drewna i pozwala na użytkowanie podłogi bez renowacji przez 7-13 lat. Poleca się również zabezpieczenie podłogi olejem naturalnym. Zabieg ten podkreśla strukturę drewna, a regularnie konserwowana posadzka (woskiem co 6-12 miesięcy) z czasem staje się wodoodporna.
Panele podłogowe - drewniane i laminowane
Na rynku dostępne są panele drewniane i laminowane. Drewniane są rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć w domu posadzkę drewnianą ułożoną w ekspresowym tempie. Panele podłogowe składają się z kilku warstw naturalnego drewna - wierzchnia to wysokogatunkowe drewno o grubości 2-4 mm; środkowa to listewki ułożone prostopadle w stosunku do słojów warstwy górnej; dolna to niskogatunkowe drewno lub okleina drewniana o grubości do 3,5 mm. Są odporne na odkształcanie, rozsychanie się poszczególnych elementów pod wpływem zmiany wilgotności i temperatury. Panele drewniane kupuje się gotowe do ułożenia, zabezpieczone lakierami lub woskiem.
Z kolei panele laminowane są wykonane z płyty HDF, MDF lub wiórowej. Spodnia warstwa to laminat chroniący przed wilgocią. Wierzchnia warstwa (overlay) to laminat z nadrukiem o różnorodnych wzorach i kolorystyce. Może imitować kamienie, drewno naturalne, postarzane lub rustykalne, płytki ceramiczne.
Laminat jest chemicznie obojętny i całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia. Co ważne, jest odporny na działanie światła, na wgniecenia, ścieranie, powstawanie plam. A jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania przy przesuwaniu mebli, ścieranie w ciągach komunikacyjnych - jest trwalszy niż miękkie drewno.
Panele mają różne klasy ścieralności - od AC6 do AC1. Najwyższą odporność na ścieranie mają te AC1, ale klasy AC3 jest wystarczająca do użytku domowego. Oznaczone są również klasy użyteczności paneli. Im wyższa klasa, tym bardziej intensywnie może być użytkowana podłoga. Do pomieszczeń mieszkalnych stosuje się panele o numerach 21 (raczej do sypialni), 22 i 23 (nadają się np. do przedpokoju). Zależy to od grubości panelu. Dobry i trwały produkt powinien mieć 7-8 mm grubości.
Warto też zwrócić uwagę czy ma system wyciszający, czy jest antystatyczny, czy ma właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne. Panele laminowane mają takie systemy łączenia, które pozwalają na ułożenie podłogi nawet samodzielnie w ciągu jednego dnia. Nie wymagają lakierowania ani cyklinowania, a ich pielęgnacja jest banalnie prosta - przeciera się je wilgotną ściereczką.