Zanim zaplanujemy wnętrze garderoby, zróbmy remanent. O jej strukturze powinny bowiem decydować ilość i rodzaj rzeczy, które planujemy w niej przechowywać.

Jak wyposażyć garderobę?

Proste półki to minimum dobre dla każdego, czyli… dla nikogo. Latami będziemy narzekać na uciążliwość szukania, wyjmowania sztuk odzieży "spod spodu" i kłopoty z utrzymaniem porządku. Lepiej sprawdzą się szuflady, wysuwane blaty i kosze - te o charakterze kuchennego cargo znakomicie ułatwiają dostęp do ubrań. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabudowy głębokiej (powyżej 60 cm). Stałe półki tej lub większej głębokości trudno będzie optymalnie wykorzystać.

Podział garderoby na strefy

Podzielmy garderobę na segmenty odpowiadające charakterowi naszych odzieżowych zasobów. Zasada jest prosta: im więcej przegródek i podziałów, tym lepiej. Ubrania to z reguły rzeczy "małogabarytowe" - łatwiej korzystać z półki z trzema bluzkami, niż wyciągnąć tę ulubioną spod 12 innych, a przy tym w racjonalnie podzielonej szafie rzeczy się nie gniotą. Ta potrzeba personalizacji wewnętrznej struktury zabudowy sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest układ jeden do jednego - taki, w którym każdy członek rodziny ma odrębną garderobę w osobnym pomieszczeniu.

Jak powinno wyglądać idealne pomieszczenie przeznaczone na garderobę?

Ideał to wnętrze z oknem, o metrażu wystarczającym do ustawienia toaletki (dla pań) i dużego trójskrzydłowego lustra, które pozwoli szczegółowo skontrolować wygląd. Wbrew pozorom, bardzo przydatne są też garderoby przy pokojach dziecięcych. Dzieci często wyrastają z ubrań szybciej, niż te zdążą się zniszczyć. Gromadzimy je w licznych torbach, czekając aż nadarzy się okazja obdarowania jakiegoś malucha. "W kolejce" stoją też często worki ubranek po starszym bracie czy wyższej przyjaciółce. Składzik przy pokoju dziecięcym okazuje się wtedy dobrodziejstwem.

Nie bójmy się zabudowy aż po sufit. W ten sposób eliminujemy górną poziomą powierzchnię szafy, na której z upodobaniem zbiera się kurz, a zyskujemy miejsce dla wielu rzeczy, których używa się nie częściej niż kilka razy w roku: toreb podróżnych, śpiworów, pianki do surfingu czy zmiany zasłon. By do nich sięgnąć, wystarczą podręczne biblioteczne schodki lub mała gospodarska drabinka, a dzięki garderobianemu pawlaczowi nie będą zalegać w każdym kącie domu.

 
Jaka odzież - takie wnętrze. Gęste podziały i ekonomiczna organizacja przestrzeni to główne cechy doskonałej garderoby (fot. Frise)   Magazyn reprezentacyjny - elegancka, wtopiona w otoczenie zabudowa, wykonana z lakierowanej płyty meblowej z dyskretnymi gustownymi uchwytami (fot. Studio Estima)

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Studio Estima