Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Topowe aranżacje

Kuchnia i jadalnia

Pralka Samsung WF1124ZAC - okiem testera

AGD

Samsung

Wypierze na raz aż 12 kg ubrań. Do czysta, nawet w chłodnej wodzie, dzięki technologii Eco Bubble. I nie zużyje przy tym dużo prądu, bo ma  klasę energetyczną A+++. Tak zachwala pralkę Samsung WF1124ZAC producent. A jak urządzenie sprawdza się w praniu? Przeczytaj opinię użytkownika.

W sierpniu 2011 roku linia Eco Bubble firmy Samsung powiększyła się o pralkę WF1124ZAC. Według producenta jej główne zalety to:

  • pojemność bębna do 12 kg prania mimo typowych wymiarów pralki (do 60 cm głębokości),
  • klasa energetyczna A+++,
  • technologię Eco Bubble, która zapewnia skuteczne pranie nawet w niskiej temperaturze.

Mimo to długo zastanawiałam się, czy warta jest swojej ceny - od 3000 do ponad 5000 zł w zależności od sklepu. Pralka za tyle pieniędzy musi być wyjątkowa. Czy WF1124ZAC taka jest faktycznie, miałam okazję sprawdzić, testując produkt.

W instrukcji obsługi producent przestrzega przed samodzielnym podłączaniem pralki i radzi skorzystać z pomocy "wykwalifikowanego technika lub pracownika serwisu" - moim zdaniem niepotrzebnie. To raptem kilka prostych czynności, a wszystko - krok po kroku - jest dokładnie wytłumaczone w instrukcji. Z powodzeniem poradzimy sobie sami.

Jedyną przeszkodą może okazać się waga pralki - aż 70 kg. Przez to także transport jest kłopotliwy. Jednak kiedy już ustawimy ją na miejscu, podłączenie jest dziecinnie proste.

Pralka WF1124ZAC ma duży i jasny wyświetlacz LCD. Co ważne, komunikaty są po polsku. Na dobrą sprawę, kiedy już ją podłączymy i sprawdzimy, która przegródka w szufladce na detergenty do czego służy, o instrukcji możemy zapomnieć. Wyświetlacz podpowie nam, co trzeba.

Kiedy załadujemy pranie i wybierzemy program, na wyświetlaczu pojawiają się informacje o temperaturze prania, ilości płukań, prędkości wirowania, zużyciu wody i energii oraz dodatkowych opcjach, o których za chwilę.

Programów jest 11 - standardowe, takie jak: bawełna, syntetyki, pranie codzienne, pranie ręczne czy ciemne kolory, oraz programy specjalne do prania dziecięcych ubranek, odzieży sportowej, wełny, dżinsów, pościeli. Można też stworzyć własny program.

Po wybraniu programu, możemy zmienić temperaturę wody, liczbę płukań albo prędkość wirowania wedle własnych potrzeb i dodać namaczanie, pranie intensywne lub pranie wstępne. Te ostatnie da się dowolnie łączyć, np. namaczanie + pranie wstępne, pranie wstępne + pranie intensywne itd.

Pralka Samsung Eco Bubble WF1124ZACChoć automatyczne programy można zmieniać, są pewne ograniczenia. Na przykład przy praniu ręcznym nie ustawimy wirowania na więcej niż 400 obrotów na minutę, do prania ciemnych kolorów maksymalna temperatura to 40 stopni, a wełnę wypłuczemy najwyżej trzykrotnie. Nietrudno się domyślić, że ma nas to uchronić przed zniszczeniem odzieży.

Warto wspomnieć o technologii Eco Bubble. Podczas prania urządzenie wytwarza bąbelki powietrza, dzięki czemu proszek lepiej rozpuszcza się w wodzie, nawet zimnej. Już w pierwszych minutach prania zasadniczego widzimy w bębnie delikatną pianę.

Eco Bubble sprawia, że detergent lepiej przenika ubrania i skuteczniej usuwa brud. Funkcja włącza się automatycznie przy każdym programie, ale można z niej zrezygnować. Kiedy należy to zrobić? Np. przy delikatnym praniu ręcznym bez wirowania.

Kiedy użyłam tego programu po raz pierwszy, zauważyłam, że piana nie wypłukała się z ubrań do końca. Jednak jeśli pranie wirujemy, nawet z najniższą prędkością, nie ma potrzeby, wręcz nie należy rezygnować z bąbelków.

Przekonałam się, że Eco Bubble sprawdza się rewelacyjnie - nawet w chłodnej wodzie ubrania dopierają się świetnie i po plamach nie ma śladu. W ten sposób oszczędzamy po pierwsze energię, bo nie trzeba grzać wody, po drugie same tkaniny, bo mniej się niszczą w 20 lub 30 stopniach niż w gorącej wodzie.

Ile oszczędzamy prądu, piorąc w niskich temperaturach, uświadamiają nam słupki na wyświetlaczu pralki. Gdy wybierzemy program, na 10-stopniowej skali widzimy, ile energii i wody zużyjemy.

Energooszczędność pralki WF1124ZAC Samsung podkreśla jako jej główną zaletę, mniej mówi o oszczędności wody. Niesłusznie. Kiedy wstawiłam pierwsze pranie, przez kilka minut obserwowałam, jak pralka napełnia się i jak powstaje delikatna piana.

W pierwszej chwili zaniepokoiłam się, czy woda jest dobrze podłączona i zawór odkręcony. Ubrania zostały tylko zwilżone, a woda nie przelewała się litrami, jak to przyzwyczaiły mnie mniej oszczędne modele pralek. W ten właśnie sposób na własne oczy przekonałam się o kolejnej zalecie pralki WF1124ZAC - wodooszczędności.

Ilość zużywanej wody zależy od liczby płukań (od 1 do 5), i ilości wsadu. Pralka automatycznie waży go i oblicza, ile wody będzie potrzebować. Całkiem inteligentna - przyznam.

Co w pralce WF1124ZAC spodobało mi się najbardziej? Niezwykle przydatna okazała się funkcja łatwego prasowania. Wprawdzie uniemożliwia wirowanie na obrotach wyższych niż 800 na minutę, ale ubrania są znacznie mniej pogniecione, więc prasuje się je zdecydowanie lepiej. Widać to zwłaszcza na koszulach i prześcieradłach. Jako osoba niecierpiąca prasowania, chętnie korzystam z tego bonusu.

Czy testowana pralka ma jakieś wady? Mi w szufladce na detergenty brakuje przegródki na płyn do prania. Można używać tylko proszku, a ja dotychczas korzystałam z detergentu w płynie, bo jest delikatniejszy i łatwiej wypłukać go z ubrań. W tej kwestii Samsung nie daje nam wyboru. Projektując kolejny model, warto to zmienić.

Muszę jednak przyznać, że Samsungowi udało się zrobić naprawdę świetną pralkę - WF1124ZAC jest łatwa w obsłudze, oszczędna, wielofunkcyjna i inteligentna. Niestety nie jest tania, ale te pieniądze otrzymujemy pralkę z najwyższej półki, niemal bez wad.

Odsłon artykułu: 16346
Galeria zdjęć
Pralka Samsung WF1124ZAC dzięki technologii Eco Bubble pierze idealnie nawet w niskiej temperaturze.
Pralka Samsung WF1124ZAC dzięki technologii Eco Bubble pierze idealnie nawet w niskiej temperaturze.
Pralka Samsung WF1124ZAC, choć ma standardowe wymiary, poradzi sobie z 12 kg wsadu na raz.
Pralka Samsung WF1124ZAC, choć ma standardowe wymiary, poradzi sobie z 12 kg wsadu na raz.
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe