Porady

Kuchnia i jadalnia

Szuflada na talerze

Kategoria: Meble i dodatki

Talerze to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni, co do tego nie ma żadnej wątpliwości. O wątpliwościach nie może być mowy również podczas podejmowania decyzji, gdzie najlepiej je przechowywać. Hettich do tego zadania rekomenduje komfortowe szuflady ArciTech i InnoTech Atira z pełnym wysuwem, wytrzymałymi prowadnicami, delikatnym otwieraniem i porządkującymi systemami organizacji wewnętrznej.

Jeżeli jeszcze trzymasz talerze w szafkach, najwyższa pora to zmienić. To rozwiązanie mało funkcjonalne, a dodatkowo obcią-żające kręgosłup - zarówno podczas schylania się po naczynia schowane w szafkach dolnej zabudowy, jak również podczas sięgania po nie do szafek wiszących, co często wiąże się z uciąż-liwym wspinaniem na palce. Dostawcy nowoczesnych systemów meblowych już dawno zaproponowali, aby talerze przechowywać w komfortowych szufladach z pełnym wysuwem, dzięki czemu schowanie czy wyciągnięcie na raz pakietu nawet kilkunastu ta-lerzy jest dużo wygodniejsze.

- Chcąc poprawić komfort użytkowania mebli i zatroszczyć się o własną wygodę oraz zdrowie warto przenieść talerze ze standardowej szafki do szuflady ArciTech czy InnoTech Atira, która po całkowitym wysunięciu zapewnia nieograniczony dostęp do jej zawartości - mówi Joanna Nowak z firmy Hettich Polska. - Dzięki możliwości pełnego wysuwu szuflad nie ma również obawy, że wyjmując talerze przypadkiem zahaczymy o górną szufladę uszkadzając krawędź jej frontu czy naczynia.

Szuflada na talerze
"Koło wpisane w kwadrat", czyli sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni szuflady i ustabilizowanie jej zawartości. Do poprzecznego profilu montowane są specjalne poprzeczki, które wydzielą osobne miejsca na duże i małe talerze czy miseczki. Podczas ruchu szuflady naczynia nie będą się przesuwały ani o siebie uderzały. Fot. Hettich

Specjalistki od ciężkich wyzwań

Szuflada to obecnie najwygodniejsze miejsce do przechowywania talerzy, choć jeszcze kilkanaście lat temu nie było to takie oczywiste. Te "stare" szuflady przede wszystkim nie poradziłyby sobie z tak znacznym obciążeniem, jakim jest zastawa stołowa. Odkąd jednak szuflady przejęły funkcję tradycyjnych szafek, stały się nie tylko bardziej pojemne. Dzięki prowadnicom o dużej nośności doskonale radzą sobie z obciążeniem do aż 80 kg. Tak duży udźwig mają szuflady ArciTech zamontowane na prowadnicach Actro. Z kolei w szufladach z systemu InnoTech Atira w duecie z prowadnicami Quadro bez obaw można ułożyć talerze i inne elementy zastawy stołowej o wadze do 50 kg.

- Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść przechowywania talerzy w szufladach jest ich wyjątkowo komfortowa praca - podpowiada Joanna Nowak. - Pomimo dużego obciążenia szuflady będą się lekko otwierały, całkowicie wysuwały i delikatnie domykały. Dodatkowo w prowadnicach szuflad, w sposób całkowicie niewidoczny, nie wpływający na estetykę mebli, można zintegrować system Push to open Silent pozwalający na rezygnację z uchwytów przy jednoczesnym zachowaniu cichego domykania. Nawet wypełnioną ciężkimi talerzami szufladę można wówczas otworzyć poprzez delikatne naciśnięcie na jej front.

Szuflada na talerze
Kolor szuflady nie ma znaczenia dla jej wytrzymałości czy komfortu użytkowania, ale dla jej estetyki – ma ogromne. W pięknej antracytowej szufladzie ze szklanym, podwyższonym bokiem, biel zastawy prezentuje się wyjątkowo okazale. To istotny argument w przypadku eksponowanych kuchni otwartych na salon, gdzie warto zadbać o najmniejszy detal zabudowy. Fot. Hettich

W pionie czy w poziomie - zawsze w idealnym porządku

Dzięki systemowi wyhamowującemu szufladę podczas jej domykania nie następuje gwałtowne uderzenie frontu o korpus szafki, powodujące przesuwanie się zawartości szuflady i uderzanie talerzy o siebie. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed takimi nie-chcianymi "wypadkami", szufladę warto wyposażyć w specjalne organizery, które ustabilizują naczynia i skutecznie zapanują nad porządkiem.

- Idealnym rozwiązaniem są systemy organizacji wewnętrznej umożliwiające poukładanie talerzy w pionie, co optymalizuje wy-korzystanie dostępnej przestrzeni i pozwala w przejrzysty sposób pogrupować naczynia według ich wielkości lub przeznaczenia - przypomina Joanna Nowak. - Wygodne systemy przegródek wykonanych z drewna czy specjalnych, wytrzymałych tworzyw nie poddadzą się pod naporem ciężaru stosu talerzy nawet przy gwałtownym otwarciu szuflady.

Niezawodnym sposobem przechowywania talerzy jest szuflada z podwyższonym bokiem, który dodatkowo zabezpiecza wysoki pakiet talerzy. Zamiast relingu z TopSide można zdecydować się na bardziej designerskie rozwiązanie w postaci podwyższeń boków szuflady wykonanych z materiałów komponujących się z dekorem frontów lub wykonanych ze szkła.

Tak podwyższone szuflady można wyposażyć w specjalne wkłady, np. z linii OrgaStore 820. Do poprzecznego profilu montowane są specjalne poprzeczki dzielące przestrzeń szuflady i pomagają-ce utrzymać talerze w pozycji pionowej.

Szuflada na talerze
Wykonany z drewna, estetyczny organizer OrgaStore 230 pozwala wygodnie pogrupować naczynia według ich wielkości i przeznaczenia. Fot. Hettich
Szuflada na talerze
W szufladzie ArciTech z organizerem OrgaStore 230 wszystko ma swoje stałe miejsce, co pozwala zachować idealny porządek i zabiega przewracaniu się naczyń podczas gwałtownego otwarcia szuflady. Fot. Hettich

Wygoda przede wszystkim

Gdzie w zabudowie meblowej najlepiej zaplanować szufladę na talerze? Dobrym rozwiązaniem wydaje się umiejscowienie jej blisko zmywarki. Po wyjęciu czystych talerzy, po prostu układa się je w najbliższej szufladzie, bez konieczności dalszego przenoszenia i gotowe! Innym ergonomicznym rozwiązaniem jest szuflada na wyspie kuchennej - skąd już tylko krok do wygodnego nakrycia stołu stojącego w salonie czy jadalni.

Szuflada na talerze
Minimalistyczny, ale skuteczny sposób zapanowania nad talerzami czy miseczkami - system OrgaFlag dedykowany szufladom ArciTech. Fot. Hettich
Data publikacji: 2018-02-22

Zobacz też:

Pozostałe porady
Modna kuchnia na 5 sposobów

Kategoria: Całe pomieszczenie

Aranżacja kuchni powinna być dopracowana do perfekcji. Oto 5 praktycznych i zgodnych z obowiązującymi ... Czytaj dalej
Urządzenia Franke z prestiżowej linii Frames by Franke

Kategoria: AGD

Ogromna liczba dostępnych rozwiązań, niemałe koszty, logistyka montaży i dziesiątki trudnych decyzji. ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Design + ergonomia = KLUDI BINGO STAR XS

Sercem mieszkania jest kuchnia. Przyjmujemy znajomych, prowadzimy w niej rozmowy, czy też - to co bardziej oczywiste - przygotowujemy ... czytaj dalej

Aranżacje
Wielki test ekspresów do kawy

Picie kawy to najprzyjemniejszy rytuał. Teraz dzięki nowoczesnym ekspresom możemy ulubiony napój przygotować zanim jeszcze wstaniemy z łóżka. Przygotowaliśmy dla Was wielki ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe