Jak stworzyć sypialnię idealną?

Agnieszka Pudlik, BB Home

Urządzając sypialnię warto działać zarówno rozważnie jak i romantycznie. Odpowiedniej wielkości łóżko i materac dostosowany do potrzeb naszych kręgosłupów to numer jeden na liście projektowania sypialni. Na rynku dostępna jest pełna gama różnych materaców zróżnicowanych cenowo i jakościowo.

W przypadku odmiennych potrzeb w jednej ramie można umieścić dwa różne typy materaca, gdy on lubi twardsze, a ona miękkie, i przykryć je wspólnym prześcieradłem. Tapicerowana rama i zagłówek lepiej działają na nasze poczucie komfortu i emocje niż twarda drewniana skrzynia, dają też znacznie większe pole do popisu estetycznego.

Prywatny azyl
Sypialnia musi być przytulna, estetyczna i nie przeładowana. Ważne także, by panowała w niej relaksująca atmosfera, przekładająca się na zdrowy i spokojny sen. Taką idealną sypialnię można znaleźć w najnowszej kolekcji From Denmark. To The World. BOCONCEPT

Kolor i rodzaj wybranej tkaniny, kształt zagłówka, rodzaj pokrycia (rama obita tkaniną na stałe lub luźna sukienka i dodatkowe dekoracyjne elementy np. gwoździe tapicerskie) decydują o charakterze sypialni i nadają im indywidualny ton.

Oświetlenie to ważny element w kreacji intymnego nastroju. Boczna lampki stojące na szafkach nocnych, dekoracyjne oprawy zwisające wzdłuż boków łóżka lub kinkiety do czytania to rozwiązania znacząco lepsze niż jedno źródło światła umieszczone centralnie na suficie. Świetnie sprawdzają się ściemniacze, które, pozwalają regulować natężenie światła.

Rusz w róż
Z ponad 200 tkanin można wybrać swój ulubiony kolor na obicie zagłówka i dopasować go do swoich preferencji. MADE FOR BED

Miękka wykładzina lub dywan umieszczony pod łóżkiem będzie pieścił nasze stopy w chwili, gdy opuszczając królestwu snu zetkniemy się z realem, będzie też dodatkowym elementem dekoracyjnym w sypialni. Szafki nocne z szufladami kryjącymi nasz podręczny bałagan to konieczne wyposażenie.

Okulary, książki, lekarstwa, bukiety kwiatów, telefony komórkowe pełniące dziś rolę budzików, filiżankę herbaty i inne małe przedmioty codziennego użytku odkładamy odruchowo na płaską stabilną powierzchnię półki, szafki lub małego stolika o odpowiedniej wysokości. Mała tapicerowana ławeczka lub puf, stojący przed łóżkiem pełni podobną rolę, możemy porzucić tam ubrania, lub jednym ruchem zwinąć kapę przykrywającą pościel.

Nie tylko leżenie
W dużej sypialni warto znaleźć miejsce na kącik wypoczynkowy. Świetnie zaprezentują się w nim fotele z serii FAN Piotra Kuchcińskiego. PROFIM

Jak wygospodarować miejsce do przechowywania w sypialni?

Zuzanna Sikora, Architekt

W domach lub dużych mieszkaniach sprawdzają się osobne garderoby, najlepiej z wejściem bezpośrednio z sypialni. Warto przeanalizować, ile będzie potrzebnych półek, jak długie powinny być drążki na wieszaki oraz czy przydadzą się specjalne uchwyty na spodnie, krawaty czy szuflady na buty. Najwyższe półki najlepiej przeznaczyć na rzeczy rzadko używane lub chowane na następny sezon, na przykład kurtki zimowe czy walizki.

Jeżeli jednak powierzchnia nie pozwala na wydzielenie osobnego pomieszczenia, równie dokładnie do potrzeb można dopasować szafę na wymiar. Najlepiej zlokalizować ją przy wejściu do sypialni tak, aby zapewnić wystarczającą szerokość przejścia po obu stronach łóżka, czyli minimum 50 cm. W pomieszczeniach bardzo małych lub przy wykończeniu w wersji ekonomicznej stosuje się najczęściej meble wolnostojące.

fot. Decoroom

O wiele mniejszym elementem aranżacji, ale równie ważnym są szafki nocne. Najbardziej praktyczne to takie, które oprócz wygodnego blatu mają przynajmniej jedną szufladkę czy półkę. Sprawdzi się do odłożenia książki, notesu czy telefonu podczas ładowania. Zazwyczaj ustawiam dwie identyczne szafki i lampki po obu stronach łóżka dwuosobowego, ale odejście od tej zasady może wprowadzić do projektu nowoczesny i oryginalny klimat.

Wygoda snu - wybór materaca do sypialni

O jakość naszego snu i wypoczynku dla kręgosłupa dbają przede wszystkim materace. Sprężynowe czy piankowe? Twarde czy miękkie? Na te pytania nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Najtrafniejsze będzie popularne stwierdzenie: to zależy… W tym wypadku jest ono wyjątkowo sensowne, ponieważ materac trzeba dopasować do siebie.

Jedni lepiej czują się na materacach ze sprężynami kieszeniowymi, mających kilka stref twardości, dzięki którym inaczej są podparte głowa, plecy, a inaczej nogi. Z kolei osoby lubiące otulić się, lekko zapaść w materac, wybiorą modele z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. One bowiem doskonale wspierają kręgosłup i dopasowują się do kształtu ciała, ale ów efekt zapadania się może niektórym utrudniać podnoszenie się z łóżka.

Tron na sen
Łóżko You And Me marki Ivano Redaelli wygląda jak wyspa, której aż nie chce się opuszczać. Dostępne jest w kilku wielkościach i rodzajach wykończeń. MOOD DESIGN

Jaki więc wybrać materac? Wygodny dla nas. Dlatego nie kupujmy bez przymiarki. W dobrych salonach sprzedawcy wręcz zachęcają do poleżenia na materacu, wypróbowania, który z nich podpiera nasze ciało na tyle, by się za mocno nie zapadało, ale i by nie było nam zbyt twardo. Trzeba sprawdzić, czy między lędźwiami a materacem mamy trochę wolnej przestrzeni: jeżeli tak, to znaczy, że kręgosłup jest odpowiednio podpierany. Jeżeli nie możemy wsunąć dłoni, oznacza to, że leżymy na zbyt miękkim modelu.

W ramach komfortu - wybór ramy łóżka

Materac jednak też musi mieć dobre podparcie. Łóżko, a więc rama i podstawa, są niezbędne, by go podtrzymywać. Dodatkowo konieczny jest stelaż, bo to bezpośrednio na nim leży materac. Stelaż rzadko jest sprzedawany w komplecie z ramą łóżka, na ogół dokupuje się go oddzielnie.

Pozwólmy się rozpieścić
W takim pokoju chciałoby się żyć wiecznie. Łóżko Room 303 NAP System Beds z delikatnym różowym zagłówkiem jest jak bariera chroniąca nas przed światem zewnętrznym. Wtuleni w poduszki Take A NAP i narzutę Seoni Harmony możemy śnić w najlepsze. NAP

Do wyboru mamy łóżka z litego drewna lub z płyt drewnopochodnych. Coraz popularniejsze są modele w całości tapicerowane - estetyczne, miękkie, bardzo komfortowe. Szczególnie zagłówki tapicerowane mają powodzenie. Można opierać się o nie nawet bez poduszek. Jednak pamiętajmy, że dość trudno je wyczyścić, więc nie są polecane alergikom.

Jaką pościel wybrać do sypialni?

Bielizna pościelowa - skąd ta nazwa? Od bieli, bo w takim kolorze była dawniej elegancka pościel. Wykrochmalona, wymaglowana, dekorowana koronkami, haftami, delikatnymi wzorami. Od zawsze dbano o jej wygląd, bo jednak… jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Dziś pościel to feeria barw, mnóstwo pięknych wzorów i klasycznych, i ultranowoczesnych. Nic więc dziwnego, że w wielu sypialniach tylko częściowo przykrywa się ją narzutami, by dekorowała wnętrze również w dzień.

fot. Decoroom

Jaka podłoga jest najlepsza do sypialni?

Marcin Hempel, Komfort

Wykładziny dywanowe to nie tylko element dekoracyjny wnętrza. To podłoga, którą cenimy za miękkość, ciepło i komfort podczas chodzenia. Właśnie dlatego najchętniej kładziemy je w sypialniach i pokojach dziecięcych. W tych pomieszczeniach bardziej niż w innych szukamy przytulności i rodzinnego ciepła. Tak wynika z badań ASM, które przeprowadziliśmy wspólnie z czołowymi producentami wykładzin.

Wykładzina dywanowa w pokoju dziecka zapewnia większe bezpieczeństwo maluchom. Miękka struktura chroni je przed bolesnymi upadkami i zapewnia komfort podczas wielogodzinnych zabaw. Warto również podkreślić, że jest to dobre rozwiązanie dla osób dbających o wysoką jakość powietrza w domu. Kiedy podłoga w domu pokryta jest wykładziną dywanową, wówczas drobne cząsteczki unoszące się w powietrzu są chwytane i zatrzymywane przez trójwymiarową strukturę runa wykładziny. Naszym zadaniem jest jedynie regularnie je odkurzać - wykładziny dywanowe są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu czystości.

Pokochaj poranki
Zadbaj o swój komfort i rozpocznij dzień z miękką wykładziną dywanową Ourania w kolorze beżowym. Delikatne, welwetowe runo to idealna propozycja dla miłośników ciepłej, sielankowej atmosfery. KOMFORT.PL

Trendy w urządzaniu sypialni na rok 2020

O nowości, które zagoszczą do naszych sypialni w nadchodzącym roku, zapytaliśmy architektów z pracowni Decoroom.

Kojące kolory i oryginalne wzory

Na nasze samopoczucie we wnętrzu w dużej mierze wpływają kolory i wzory. Jakie barwy sprawdzą się w sypialni? Projektanci Decoroom doradzają delikatne i stonowane odcienie nawiązujące do barw natury. Takie kolory wciąż będą bardzo modne w nadchodzącym 2020 roku. Sięgajmy więc po „przybrudzony” róż, karmel w wersji spiced honey, a także tonacje niebieskiego, pastelową zieleń, rozbielone szarości inspirowane barwą naturalnych kamieni, rdzawe odcienie pomarańczy.

fot. Decoroom

Przyroda inspiruje nie tylko barwami, lecz także wzorami. Warto ożywić przestrzeń, pokrywając wzorzystą tapetą jedną ze ścian. Najmodniejsze okładziny są zdobione niebanalnymi motywami zaczerpniętymi z przyrody. Na czasie są również delikatne wzory geometryczne. Zastosowanie nowych kolorów i deseni we wnętrzu to sprawdzony sposób na jego szybką metamorfozę!

Materiały przyjazne Ziemi

Wiodącym trendem wnętrzarskim 2020 roku będzie wykorzystywanie w aranżacjach naturalnych materiałów zgodnie z filozofią #biophilicdesign. Idąc tym tropem, w naszych sypialniach nie powinno zabraknąć elementów budzących wrażenie kontaktu z żywą przyrodą. Najważniejsze są tu meble i dodatki z drewna. Tak skomponowany wystrój będzie modny i trwały przez wiele lat. Więcej nawet - będzie wyglądać coraz bardziej efektownie, ponieważ drewno z biegiem lat zyskuje na urodzie.

fot. Decoroom

Uzupełnieniem aranżacji mogą być naturalne tkaniny np. z bawełny, wełny, jedwabiu czy lnu. Uszyte z nich pościele, zasłony, poszewki na poduszki, narzuty albo wyplatane koce idealnie wpiszą się w projekt i spełnią funkcję praktycznych i pięknych dekoracji. Ekologiczne dodatki, ozdoby i bibeloty stworzą przytulny klimat, jakiego oczekujemy w sypialni.

Industrialny sznyt

Projektanci przewidują, że oprócz ciepłych „tradycyjnych” sypialni w nadchodzącym roku wzrośnie zainteresowanie wnętrzami w stylu soft loft. Z takich na ogół przestronnych i prosto zaaranżowanych przestrzeni wcale nie musi wiać chłodem. Mimo zimnych w odbiorze materiałów użytych w wykończeniu, takich jak metal, miedź, beton, sypialnia może robić wrażenie domowej i przytulnej.

fot. Decoroom

By poskromić nadmierny chłód wystarczy wprowadzić do aranżacji „kroplę” ulubionego koloru i wzoru. Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza w dekoracji łóżka, obiciu mebli, drobnych dekoracjach.

Pamiętaj o tym urządzając sypialnię:

- Sypialnię można urządzić meblami z tej samej serii lub puścić wodze kreatywności i stworzyć swoją autorską kompozycję.

- Kluczową rolę gra w sypialni odgrywa pościel. Jej gatunek, kolorystyka i wzór mają niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz nastroju.

- Sypialnia jak żadne pomieszczenie w mieszkaniu to królestwo tkanin.

- Równie ważna jak uroda ramy łóżka, liczy się także jakość pościeli, w której spędzamy codziennie wiele godzin.

- Wybierzmy materac "szyty na miarę", niekoniecznie taki sam, co nasz partner.

- W sypialni najlepiej sprawdzi się miękka podłoga np. wykładzina dywanowa

- Urządzając sypialnią wyznacz miejsce do przechowywania. W zależności od ilości miejsca, możemy zdecydować się na garderobę bądź szafę na wymiar.

- Wybór oświetlenia do sypialni wpływa na intymną atmosferę i przytulność pomieszczenia.