Gdy urządzamy łazienkę, naszą uwagę zaprzątają przede wszystkim duże sprzęty i materiały wykończeniowe podłóg i ścian. Myśl o armaturze przychodzi zwykle na końcu. A szkoda, bo warto dobrze przemyśleć dobór. Drobiazgi są dla wystroju tym, czym wisienka na torcie.

Wyboru armatury nie powinniśmy odkładać na koniec także dlatego, że oferowane obecnie baterie umywalkowe, wannowe czy prysznicowe mogą mieć różną konstrukcję, a tym samym wymogi dotyczące montażu. 

Deszczownica Solaris składająca się z trójstrumiennej rączki natrysku oraz głowicy talerzowej o średnicy 18 cm, GRUPA ARMATURA, ok. 1352 zł Bateria wannowa Retro Classic podłączana do posadzki, idealna do wanny wolno stojącej, GRUPA ARMATURA, ok. 3114 zł Bateria umywalkowa naścienna z serii Goccia wykonana z mosiądzu w wykończeniu biały mat, dostępna też w innych kolorach, Gessi, A'QUA DESIGN, od 2560 zł Chromowana bateria umywalkowa z mieszaczem z Serii 100, Steinberg GmbH, LEE & GROCK, ok. 960 zł

Coraz modniejsze są baterie podtynkowe, stosowane nie tylko w kabinach prysznicowych, ale także przy umywalkach czy bidetach. Jeśli marzy nam się taki model, pamiętajmy, że musimy odpowiednio przystosować instalację wodną, a część elementów "kranu" trzeba zamocować jeszcze przed wykonaniem okładzin ściennych. Podobnie jest z bateriami wannowymi, montowanymi w podłodze obok sprzętu. W takiej sytuacji musimy podjąć decyzję jeszcze na etapie rozprowadzania rur ciepłej i zimnej wody.

Z kolei decydując się na baterie wielootworowe (umywalkowe, wannowe czy bidetowe), powinniśmy dopasować do nich urządzenia sanitarne - z odpowiednio wyciętymi otworami montażowymi. Nie dotyczy to tylko wanien akrylowych, w których wycięcie otworów nie jest specjalnie trudne.

Umywalkowa bateria mieszaczowa Hansaronda z zestawem odpływowym i wyciąganą wylewką z wężem, kolor: chrom, HANSA, ok. 1500 Jednouchwytowa, 3-otworowa bateria wannowa BTP11APVD z natryskiem z serii Padwa PVD, FERRO, 736 zł Czteropunktowy zestaw prysznicowy Deque w czarnej, matowej powłoce i stojąca wylewka wannowa z tej samej serii, DORNBRACHT, 4800 zł i 16000 zł Chromowana bateria prysznicowa z serii Structure-5, Steinberg GmbH, LEE & GROCK, ok. 3400 zł

Najmniej kłopotów sprawiają najpopularniejsze obecnie jednouchwytowe baterie sztorcowe - większość umywalek czy bidetów można bez problemu kupić w wersji przystosowanej do montażu armatury.

Przy wyborze armatury łazienkowej nie powinniśmy zapominać o proporcjach. Gdy zestawimy mały kran z dużą umywalką czy odwrotnie, jak każda źle dobrana para, nie będą harmonijnie współistnieć. Nie tylko zresztą ze względów estetycznych.

Umywalkowa bateria mieszaczowa Hansaligna z zestawem odpływowym, kolor: chrom, ok. 1065 zł Panel natryskowy Stone wyposażony w mosiężną, chromowaną deszczownicę, 6 dysz natryskowych, słuchawkę, rozciągliwy wąż i baterię termostatyczną, DEANTE, 2729 zł Umywalkowa bateria mieszaczowa Hansapico z zestawem odpływowym, wysięg wylewki 102 mm, kolor: chrom, HANSA, ok. 360 zł Rączka prysznicowa dająca szeroki strumień natrysku, KLUDI, 452 zł

Kran powinien być dopasowany do kształtu wanny czy umywalki. Gdy wylewka będzie zbyt krótka, woda nie spłynie wprost do niecki, ale będzie rozpryskiwać się na ściankach urządzenia. Z kolei wysoka wylewka, z której woda spływa z dużej wysokości, potrzebuje głębokiej umywalki czy wanny, żeby woda nie rozpryskiwała się na boki.

Zanim kupisz

  • Zdecyduj, w jaki sposób montowana będzie bateria – na- lub podtynkowo, obsadzana na krawędzi urządzenia czy stawiana obok niego. Zależnie od tego trzeba odpowiednio poprowadzić instalację wodną.
  • Dopasuj armaturę do stylistyki i gabarytów łazienkowych sprzętów. Źle dobrane są nie tylko niezbyt estetyczne, ale też po prostu niewygodne.