Stylowo urządzona kuchnia cieszy nasze oczy. Dodatkowo jednak chcemy, aby przyjemnie w niej pachniało. Jaki okap kuchenny pozwoli nam na pozbycie się wszelkich oparów i nieprzyjemnych zapachów? Lepszy wyciąg czy pochłaniacz? W tym wyborze doradza Piotr Osowski, Dyrektor Zarządzający Falmec Polska.

Warto, by wybór okapu do kuchni był to świadomy i przemyślany. Pozwoli to jak najdłużej cieszyć się dokonanym zakupem. Okap do kuchni jest jednym z najważniejszych urządzeń w tym pomieszczeniu. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów, oczyszczanie powietrza oraz pochłanianie powstałych podczas gotowania oparów. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego okapu do naszej kuchni.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Kupując okap, stajemy przed wyborem sprzętu w trybie pracy wyciągu lub pochłaniacza. Wszystko jest uzależnione od możliwości technicznych podłączenia. Okapy, które pracują w trybie wyciągu, to urządzenia podłączone rurą PCV do wentylacji lub komina. Takie rozwiązanie nazywamy obiegiem otwartym. Wówczas wszystkie opary odprowadzane są na zewnątrz kuchni, a oprócz oparów odprowadzane jest również ciepłe powietrze wytwarzane w procesie gotowania.

Okap sufitowy Sirio

Jeżeli zdecydujemy się na okap, który jest pochłaniaczem, będzie on filtrował powietrze w obiegu zamkniętym. Pobierane przez niego powietrze jest oczyszczane z tłuszczu, nieprzyjemnych zapachów i dymu, a następnie z powrotem wdmuchane do kuchni.

Używając okapu jako pochłaniacza, należy dodatkowo zamontować filtr węglowy, który oczyszcza powietrze. Powinno się go wymieniać raz na 3-6 miesięcy, w zależności od intensywności gotowania. Warto pamiętać, że prawidłowo dobrany i zamontowany okap to gwarancja czystego i świeżego powietrza w kuchni.

Okapy przyścienne

Dobre rozwiązanie w przypadku kuchni bez szafek ściennych. Może on pracować jako wyciąg z podłączeniem do komina lub jako pochłaniacz kuchenny (ale wtedy trzeba pamiętać o dokupieniu filtra węglowego). Okapy przyścienne łączą w sobie piękno i funkcjonalność. Pasują do każdego stylu i dodają kuchni dodatkowego charakteru.

Okap przyścienny Verso

Okapy wyspowe

Przeznaczone do kuchni, w których płyta grzewcza znajduje się na wyspie kuchennej. Okapy wyspowe są wyjątkowe, ze względu na swój rozpoznawalny design i wyjątkową funkcjonalność. Doskonale oczyszczają powietrze i rozjaśniają blat. Stanowią one jeden z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych sposobów na uatrakcyjnienia każdej kuchni.

Okap wyspowy Spazio

Okapy sufitowe

Idealne rozwiązanie dla osób, które pragną w kuchni przestrzeni i cenią sobie subtelny, minimalistyczny design. Zamontowany w suficie będzie nieznacznie z niego wystawać, natomiast gdy zamontujemy go w suficie podwieszanym będzie niewidoczny. Falmec oferuje szeroką gamę modeli zapewniających różne rozwiązania w zakresie silników i trybów pracy (wersje wyciągowe lub filtrujące).

Okap sufitowy Vega

Okapy nablatowe

Są najlepszym wyborem w przypadku małych kuchni, w których ze względu na ograniczenia, zagospodarowujemy każdą wolną przestrzeń. Niektóre okapy nablatowe montuje się w blacie na stałe, inne się z niego wysuwają na czas pochłaniania oparów. Okapy bardzo często są zintegrowane z płytą grzewczą.

Okap nablatowy Sintesi

Okapy podszafkowe

Okap montowany w szafce kuchennej jest prawie, że niewidoczny. Taki montaż sprawia, że wszystkie opary, tłuszcze i brzydkie zapachy zniwelowane. Takie okapy znajdziemy jako pochłaniacze oraz jako wyciągi. Jest to idealne rozwiązanie do małych kuchni, gdzie nie chcemy tracić cennego miejsca.

Okap podszafkowy Gruppo Incasso E.ion

Aktualnie większość projektów domów oraz mieszkań przewiduje umiejscowienie kuchni w salonie lub w przestrzeni kuchenno-salonowej, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na głośność okapu. Aby zapewnić ciszę podczas gotowania oraz efektywne pochłanianie oparów proponujemy okapy z technologią NRS - jest to jedyny na świecie system wyciszania okapów, który zmniejsza hałas do minimalnego poziomu.

W okapach Falmec NRS poziom hałasu wynosi jedynie 45 dB, co świadczy o tym, że podczas gotowania możemy rozmawiać, słuchać muzyki bez charakterystycznego hałasu typowego dla urządzeń gospodarstwa domowego.

Więcej informacji na: www.falmecpolska.pl