Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Mistrzowie designu

Zabawa designem. Alfredo Häberli - playboy światowego designu

2017-06-19

Alfredo Häberli nazywany jest playboyem światowego designu. Jednak wcale nie dlatego, że jest szalenie przystojny i uroczy, choć to prawda. Po prostu projektowanie to dla niego przede wszystkim przyjemność i świetna zabawa.

Praktyczny kubik Solitaire (Offect) design Alfredo Häberli
Praktyczny kubik Solitaire (Offect), łączący funkcję fotelu i stolika, to wersja deluxe krzesła ze składanym pulpitem, popularnego w salach wykłado

Urodził się w Buenos Aires w 1964 roku, ale gdy miał 13 lat, wraz z rodzicami przeprowadził się do Szwajcarii, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Jak sam podkreśla, jest w nim argentyńska otwartość - zarówno na ludzi, jak i nowe projekty oraz tematy. Szwajcaria nauczyła go natomiast analitycznego i konceptualnego myślenia.

Początkowo chciał zostać malarzem. Jednak nigdy na poważnie nie sięgnął po pędzel. Białe płótno naciągnięte na blejtram nie było dla niego wystarczającym wyzwaniem, nie potrafiło wyzwolić w nim kreatywności. Inaczej rzecz się miała z projektowaniem przedmiotów. Problemy, jakie należało rozwiązać, żeby przedmiot był nie tylko piękny, ale i użyteczny, to było właśnie to!

Miłość do projektowania podgrzał w nim Achille Castiglioni, już wtedy legenda włoskiego designu. Häberli bardzo chciał pracować w jego zespole, ale mistrz miał wówczas malutkie biuro i zatrudniał tylko pięciu pracowników. Dla młodego projektanta nie było w nim miejsca. Castiglioni poradził mu za to, żeby od razu zaczął pracować na swoim. Niemal bez zastanowienia posłuchał, a po tygodniu miał już własne studio.

Krzesło Jill dla marki
Vitra   Origo (Iittala)
- zastawa
do codziennego
użytku   Fotel TT Soft
z siedziskiem
z pianki poliuretanowej
Krzesło Jill dla marki Vitra wykonane zostało z giętej sklejki i zachwyca piękną linią rodem z lat 50. ubiegłego wieku.   Origo (Iittala) - zastawa do codziennego użytku, która daje wiele frajdy. Można swobodnie zestawiać jej elementy.   Lekki i zgrabny Fotel TT Soft z siedziskiem z pianki poliuretanowej. W zestawie są jeszcze sofa i ławka.
Kto powiedział, że ławka nie może być piękna i pomysłowa? Każda z Ławek szwajcarskich (BD) ma wartość dodaną, np. Poeta (na zdjęciu) umożliwia wygodne pisanie, na Bankierze można stać, odpoczywając od wielogodzinnego siedzenia przy biurku, a Samotnik to 1-osobowe siedzisko pozwalające na wypoczynek w odosobnieniu.

Chciał projektować rzeczy, które wywoływałyby uśmiech na twarzach odbiorców. I to zostało mu do dziś. Bo design ma być przede wszystkim dobrą zabawą, zarówno dla tych, którzy z niego korzystają, jak i dla twórcy.

Nie znaczy to jednak, że praca projektanta jest jak nieustająca rozrywka w lunaparku. Jak mówi Häberli: "Na początku trzeba stoczyć ze sobą walkę, żeby naprawdę dobrze siebie poznać. Reszta jest ciężką harówką". Ciągle rysuje w swoim szkicowniku, nieustannie podejmuje nowe wyzwania. Na koncie ma współpracę z takimi firmami, jak Moroso Vitra, BMW, Kvadrat, Luceplan, Camper czy Iittala.

Projektuje meble, oświetlenie, naczynia, tapety, podłogi, a nawet buty. Jakie są jego projekty? Niekiedy bardzo proste, żeby nie powiedzieć: minimalistyczne, ale niepozbawione ciekawych detali; funkcjonalne, lecz dość zaskakujące.

Zawsze innowacyjne i zawsze uwzględniające potrzeby użytkownika. Jak mówi: "Moja praca jest skierowana w stronę człowieka. Inspiruje mnie życie codzienne, obserwowanie zwyczajnych gestów, tego, w jaki sposób ludzie się poruszają, siedzą i zachowują". Dzięki temu powstają rzeczy ergonomiczne, proste, niby zwyczajne, a jednak zachwycające użytkowników formą i wygodą. A do tego wprowadzające do wnętrza sporą dawkę zdrowego optymizmu, którego z pewnością nigdy nie zabraknie także ich twórcy.

Data publikacji: 2017-06-19
Alfredo Häberli
DS-110 dla de Sede to seria mebli, która powstała z inspiracji pięknem klasycznego samochodu sportowego Bugatti.
Alfredo Häberli
Paul Klee określił rysunek jako zabieranie linii na spacer, co zainspirowało Alfreda Häberlego do stworzenia dla Moroso foteli o lekkiej konstrukcji, nazwanych właśnie Take a line for a walk.
Alfredo Häberli
Wazony Alfredo Living (Georg Jensen) to kolekcja różnych form ze szkła i stali nierdzewnej – każdy kwiatek i bukiet znajdzie wśród nich coś dla siebie, a i puste świetnie się prezentują.

Zobacz też:

Pozostali mistrzowie designu
(1947-2007) Jeden z najważniejszych reprezentantów duńskiego designu, stanowiący razem z Arne Jacobsenem i Finnem Juhlem wielką trójcę tamtejszego wzornictwa XX wieku.
Jedyne prawdziwe krzesło
Hans Wegner zaprojektował ponad 500 krzeseł i ciągle nie miał dość. Jego marzeniem było stworzenie tego doskonałego, czego - jak twierdził - nie udało mu się dokonać. Historia designu pokazuje jednak, jak bardzo się mylił.   Czytaj dalej
Absolwent Uniwersytetu Sztuki i Designu 
w Offenbach. Od 2006 roku prowadzi w tym mieście własne studio projektowe.
Przewrotna klasyka
Sebastian Herkner nie goni za trendami, dlatego jego projekty są ponadczasowe, a przy tym bardzo nowatorskie. Nic dziwnego, że jest zdobywcą licznych nagród i ulubieńcem wnętrzarskich magazynów.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Kwestia deski
Kwestia deski
Biznesowe zacięcie córek spotkało się z artystycznymi talentami ojców. W ten sposób powstała nowa marka zachwycająca niezwykłymi projektami desek, które można stosować zarówno do serwowania, jak i dekorowania. Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe