Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ ONLINE CZERWCOWY NUMER Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Ze świata designu

W pełnym rozkwicie

2018-04-29

Spragnieni lata wyglądamy projektów lekkich i kolorowych. Takich jak fotel Bouquet autorstwa Tokujina Yoshioki. Japoński projektant zrezygnował z dalekowschodniej ascezy, by stworzyć mebel w wersji romantycznej.

Kariera Tokujina Yoshioki w świecie designu zaczęła się od mody. Jako młody projektant współpracował on bowiem ze słynnym japońskim kreatorem Isseyem Miyake. To właśnie dla tego guru zdolny adept projektowania aranżował dekoracje sklepów i wystaw. Oczywiście, jak nietrudno zgadnąć, słynny twórca wymagał od nowicjusza niebanalnych stylizacji oraz maksymalnego zaangażowania. Yoshioka więc tak właśnie tworzył. I choć współpraca ze światem mody
stała się tylko trampoliną do sławy, a nie zwieńczeniem kariery, Yoshioka wciąż wykorzystuje motywy podpatrzone w kulisach wielkiego krawiectwa. Pikowania, przeszycia, miękkie otulające formy stały się znakiem rozpoznawczym
Yoshioki.

W jego dorobku jest wiele projektów oszczędnych w formie, ale zachwycających fakturą i teksturą. Na ich tle wyróżnia się fotel Boquet zaprojektowany w 2008 roku dla marki Moroso. Projektant porzucił wschodnie zamiłowanie do ascezy i stworzył mebel zachwycający swoją formą! Udało mu się bowiem oddać mięsistość i zmysłowość rośliny. I choć nie wiemy, jaki to gatunek, fotel wygląda jak ucieleśnienie samej idei kwiatu, zachwycające nas kolorem i mięsistością płatków. Mebel jest tak sugestywny, że aż chciałoby się go powąchać! Co ciekawe taki właśnie efekt osiągnięto w bardzo prosty sposób, zszywając z sobą setki kwadratowych skrawków materiału. Tę pracę wykonują ręcznie rzemieślnicy, dlatego każdy fotel - jak kwiaty w naturze minimalnie się od siebie różnią. Tokujin Yoshioka zajmuje się także instalacjami artystycznymi. To właśnie jedna z nich naprowadziła go na trop kwiatowego fotela. Projektant chciał stworzyć lekką konstrukcję unoszącą się w powietrzu. Wykorzystał do jej stworzenia… chusteczki higieniczne. Gdy patrzył na nie, przypomniały mu się płatki wiśni swobodnie unoszące się w powietrzu. Wystarczyło je tylko uchwycić, osadzić, oprawić, i już. Pomysł na bajkowy fotel był gotowy.

W pełnym rozkwicie

TOKUJINY OSHIOKA (ur. 1967)

W 1986 r. ukończył Kuwasawa
Design School. Po studiach rozpoczął pracę
u uznanego designera Shiro Kuramaty.
Współpracował z jednym z najbardziej znanych japońskich kreatorów mody, Isseyem Miyake.
Od 1992 r. pracuje na własny rachunek..

Data publikacji: 2018-04-29

Zobacz też:

Pozostałe wieści ze świata designu
Piękny, miękki i bardzo wygodny. Fotel Bouquet należy do tych mebli, od których trudno oderwać wzrok, ale też spełnia wszystkie wymogi użytkowe.
W pełnym rozkwicie
Spragnieni lata wyglądamy projektów lekkich i kolorowych. Takich jak fotel Bouquet autorstwa Tokujina Yoshioki. Japoński projektant zrezygnował z dalekowschodniej ascezy, by stworzyć mebel w wersji romantycznej.
serwis prasowy Moroso
Czytaj dalej
Minimalistyczna kolekcja z naturalnymi materiałami
Energia i koloryt sześciu europejskich miast stały się punktem odniesienia dla projektantki Kingi Smardz-Gawłowskiej przy tworzeniu firmy borcas.
materiały prasowe
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
ROSS LOVEGROVE
Projektant walijskiego pochodzenia, studiował na politechnice w Manchesterze i Royal Collage of Art w Londynie. Projektował dla takich firm
jak ze Sony, Apple, Airbus, Moroso i Artemide. 
Od 1990 roku ma swoje studio w Londynie. 
Jego filozofi a to DNA: Design+Nature+Art.
Natura przedmiotów
Mówią o nim Kapitan Organiczny, on sam określa się jako XXI-wieczny tłumacz technologii na piękne obiekty codziennego użytku. Ross Lovegrove tworzy futurystyczne projekty inspirowane naturą.   Czytaj dalej
Lampa Mercury
(Artemide) składa się  z dużych, lśniących elementów, przypominających  krople rtęci.
Aluminiowe krzesło Diatom (Moroso) przypomina formą jednokomórkową okrzemkę. Do jego wykonania Lovegrove wykorzystał technologię odlewu aluminium stosowaną w motoryzacji.
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe