Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ ONLINE CZERWCOWY NUMER Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Ze świata designu

Włącz sie do świata designu

2018-06-13

Od ogółu do szczegółu. Taki musi być dobry projekt wnętrza. Bo liczy się każdy detal, taki jak wyłączniki LS 990 w kolorach stworzonych przez gwiazdę architektury, Le Corbusiera.

Jeden z najsłynniejszych architektów świata, Le Corbusier (1887–1965), umiał operować w każdej skali. Był twórcą zarówno niedużych willi, jak i gmachów użyteczności publicznej o ogromnej sile wyrazu. On także wymyślił Jednostkę mieszkaniową Unité d’Habitation, modernistyczny budynek, w którym znajduje się 337 mieszkań. Le Corbusier zaprojektował tam też sklepy, hotel, miejsca do uprawiania sportu, pomieszczenia medyczne. Na płaskim dachu stworzył publiczny taras widokowy, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Morza Śródziemnego.

Jednak Le Corbusier zwracał uwagę nie tylko na spektakularne rozwiązania architektoniczne. Dla niego liczył się także - a może przede wszystkim - detal. Nie powinno więc dziwić, że z osobą architekta łączy się mały, ale jakże ważny przedmiot we wnętrzu - wyłącznik LS 990 produkowany przez niemiecką markę JUNG. Wyłącznik ma idealne, architektoniczne proporcje, a tym co dodatkowo go wyróżnia, jest paleta 63 kolorów. Le Corbusier stworzył bowiem dwie imponujące kolekcje odcieni, nazywane "klawiaturami". Pierwsza została opublikowana w roku 1931, zaś druga z nich, w 1959. Pracę nad tym dziełem architekt rozpoczął dużo wcześniej, bo już w latach 20. XX wieku. Towarzyszył mu w tym jego przyjaciel, malarz - Amédée Ozenfant (1886-1966). Poczynione przez artystów obserwacje stały się punktem wyjścia do powstania dzieła pod tytułem "Polichromie Architektoniczne".

"Kolory w architekturze mają równie silne znaczenie jak plan budynku lub jego przekrój, nawet większe: polichromia jest elementem planu budynku i jego przekroju" - pisał Le Corbusier. Jak w praktyce zastosować tę teorię? Wystarczy spojrzeć na wyjątkowe barwy wyłączników z serii LS 990! Wręcz zachęcają one, byśmy przestali bać się koloru, a przy okazji pokochali design z najwyższej półki.


LE CORBUSIER


Właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris (1887-1965) - pochodzący ze Szwajcarii architekt, urbanista, designer, malarz i rzeźbiarz, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego. Realizował budynki użyteczności publicznej na całym świecie, np. w Indiach, Brazylii, USA.

Data publikacji: 2018-06-13

Zobacz też:

Pozostałe wieści ze świata designu
Z wykształcenia architekci, z zamiłowania projektanci. Tworzą ceramikę i prace graficzne. Na zdjęciu naczynia z wyróżnionej godłem Must Have serii Canvas i grafika z kolekcji Endless.
Mleczna droga - ceramika
W światowej mekce projektowania, holenderskim Eindhoven, poznali jedną z najstarszych technik rzemieślniczych - ceramikę. I tak odkryli sposób na życie.
materiały prasowe
Czytaj dalej
Seria LS 990 w odcieniu ciemnego matowego aluminium. Ten kolor dodaje charyzmy kwadratowym kształtom słynnych wyłączników.
Włącz sie do świata designu
Od ogółu do szczegółu. Taki musi być dobry projekt wnętrza. Bo liczy się każdy detal, taki jak wyłączniki LS 990 w kolorach stworzonych przez gwiazdę architektury, Le Corbusiera.
serwis prasowy JUNG, ©FLC/ADAGP
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
FRONT DESIGN
Grupę tworzą dwie Szwedki: Sofia Lagerkvist (ur. 1976) i Anna Lindgren (1977). Ich projekty powstają w wyniku wspólnych dyskusji, poszukiwań
i eksperymentów. Tworzyły dla: Moroso, Moooi, Kvadrat, Stelton i IKEA. Ich projekty są znane i bardzo cenione na całym świecie.
Poznaj projekty Front Design i dowiedz się, co je wyróżnia
Działają tylko w duecie, a pomysłów mają tyle co cała armia. Zobowiązuje nawet nazwa grupy - Front. Dla nich żaden pomysł nie jest zbyt odważny.   Czytaj dalej
Changing Vase to gra z tradycją i… apetytem. Wazon, niczym tabliczka czekolady,
Blow Away Vase, zaprojektowana dla Moooi,
jest śmiałą wariacją na temat klasycznej
porcelany z Delft. W wersji Front Design
została ona „zdmuchnięta
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe