Ze świata designu

Włącz się do świata designu

2018-06-13

Od ogółu do szczegółu. Taki musi być dobry projekt wnętrza. Bo liczy się każdy detal, taki jak wyłączniki LS 990 w kolorach stworzonych przez gwiazdę architektury, Le Corbusiera.

Jeden z najsłynniejszych architektów świata, Le Corbusier (1887–1965), umiał operować w każdej skali. Był twórcą zarówno niedużych willi, jak i gmachów użyteczności publicznej o ogromnej sile wyrazu. On także wymyślił Jednostkę mieszkaniową Unité d’Habitation, modernistyczny budynek, w którym znajduje się 337 mieszkań. Le Corbusier zaprojektował tam też sklepy, hotel, miejsca do uprawiania sportu, pomieszczenia medyczne. Na płaskim dachu stworzył publiczny taras widokowy, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Morza Śródziemnego.

Jednak Le Corbusier zwracał uwagę nie tylko na spektakularne rozwiązania architektoniczne. Dla niego liczył się także - a może przede wszystkim - detal. Nie powinno więc dziwić, że z osobą architekta łączy się mały, ale jakże ważny przedmiot we wnętrzu - wyłącznik LS 990 produkowany przez niemiecką markę JUNG. Wyłącznik ma idealne, architektoniczne proporcje, a tym co dodatkowo go wyróżnia, jest paleta 63 kolorów. Le Corbusier stworzył bowiem dwie imponujące kolekcje odcieni, nazywane "klawiaturami". Pierwsza została opublikowana w roku 1931, zaś druga z nich, w 1959. Pracę nad tym dziełem architekt rozpoczął dużo wcześniej, bo już w latach 20. XX wieku. Towarzyszył mu w tym jego przyjaciel, malarz - Amédée Ozenfant (1886-1966). Poczynione przez artystów obserwacje stały się punktem wyjścia do powstania dzieła pod tytułem "Polichromie Architektoniczne".

"Kolory w architekturze mają równie silne znaczenie jak plan budynku lub jego przekrój, nawet większe: polichromia jest elementem planu budynku i jego przekroju" - pisał Le Corbusier. Jak w praktyce zastosować tę teorię? Wystarczy spojrzeć na wyjątkowe barwy wyłączników z serii LS 990! Wręcz zachęcają one, byśmy przestali bać się koloru, a przy okazji pokochali design z najwyższej półki.


LE CORBUSIER


Właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris (1887-1965) - pochodzący ze Szwajcarii architekt, urbanista, designer, malarz i rzeźbiarz, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego. Realizował budynki użyteczności publicznej na całym świecie, np. w Indiach, Brazylii, USA.

Data publikacji: 2018-06-13

Zobacz też:

Pozostałe wieści ze świata designu
Bo Concept
Jakie wnętrza kochają Polacy? - Wywiad z Kamilem Maślanką - właścicielem Bo Concept Warszawa
Targi wnętrzarskie iSaloni w Mediolanie zaprezentowały nam mocne kolory takie jak butelkowa zieleń, głęboki granat, a nawet różne odcienie żółtego. Czy ma to przełożenie na decyzje konsumentów? Wybieramy bezpieczną szarość, czy raczej jesteśmy skłonni do "wnętrzarskiego szaleństwa"? Czy po latach użytkowania wersalki chętnie decydujemy się na innowacyjne meble modułowe? I jaki jest kultowy model duńskiej marki Bo Concept? Na te wszystkie pytania odpowiedział nam Kamil Maslanka - właściciel sklepu Bo Concept Warszawa.
Czytaj dalej
Kultowe krzesło siatkowe Henryka Sztaby powraca!
Zaprojektowane w 1968 roku przez Henryka Sztabę i przywrócone do produkcji dzięki Projekt68, marce założonej przez wnuka projektanta, kultowe krzesło siatkowe trafi na internetową platformę yestersen w pięciu ekskluzywnych wykończeniach.
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
LUCA NICHETTO
(UR. 1976)
Pochodzi z Wenecji, gdzie ukończył wzornictwo przemysłowe na IUAV. Projektuje przedmioty użytkowe: od mebli przez oświetlenie i akcesoria po szkło, Luca Nichetto ceramikę i tkaniny, a także wnętrza i architekturę.
Włoski design - Luca Nichetto
Wystarczy spojrzeć na archipelag projektów Luki Nichetta, by zrozumieć jego dusze wenecjanina. Funkcjonalne formy ze szczyptą włoskiej elegancji oraz doskonała jakość wykonania i materiałów to znaki szczególne projektów Nichetta.   Czytaj dalej
W wyniku współpracy z brazylijską marką A Lot of Brasil powstała sofa Glocal.
Stolik Lato (&tradition) stanowi doskonały
przykład minimalistycznej elegancji.
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe