Ze świata designu

Włącz się do świata designu

2018-06-13

Od ogółu do szczegółu. Taki musi być dobry projekt wnętrza. Bo liczy się każdy detal, taki jak wyłączniki LS 990 w kolorach stworzonych przez gwiazdę architektury, Le Corbusiera.

Jeden z najsłynniejszych architektów świata, Le Corbusier (1887–1965), umiał operować w każdej skali. Był twórcą zarówno niedużych willi, jak i gmachów użyteczności publicznej o ogromnej sile wyrazu. On także wymyślił Jednostkę mieszkaniową Unité d’Habitation, modernistyczny budynek, w którym znajduje się 337 mieszkań. Le Corbusier zaprojektował tam też sklepy, hotel, miejsca do uprawiania sportu, pomieszczenia medyczne. Na płaskim dachu stworzył publiczny taras widokowy, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Morza Śródziemnego.

Jednak Le Corbusier zwracał uwagę nie tylko na spektakularne rozwiązania architektoniczne. Dla niego liczył się także - a może przede wszystkim - detal. Nie powinno więc dziwić, że z osobą architekta łączy się mały, ale jakże ważny przedmiot we wnętrzu - wyłącznik LS 990 produkowany przez niemiecką markę JUNG. Wyłącznik ma idealne, architektoniczne proporcje, a tym co dodatkowo go wyróżnia, jest paleta 63 kolorów. Le Corbusier stworzył bowiem dwie imponujące kolekcje odcieni, nazywane "klawiaturami". Pierwsza została opublikowana w roku 1931, zaś druga z nich, w 1959. Pracę nad tym dziełem architekt rozpoczął dużo wcześniej, bo już w latach 20. XX wieku. Towarzyszył mu w tym jego przyjaciel, malarz - Amédée Ozenfant (1886-1966). Poczynione przez artystów obserwacje stały się punktem wyjścia do powstania dzieła pod tytułem "Polichromie Architektoniczne".

"Kolory w architekturze mają równie silne znaczenie jak plan budynku lub jego przekrój, nawet większe: polichromia jest elementem planu budynku i jego przekroju" - pisał Le Corbusier. Jak w praktyce zastosować tę teorię? Wystarczy spojrzeć na wyjątkowe barwy wyłączników z serii LS 990! Wręcz zachęcają one, byśmy przestali bać się koloru, a przy okazji pokochali design z najwyższej półki.


LE CORBUSIER


Właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris (1887-1965) - pochodzący ze Szwajcarii architekt, urbanista, designer, malarz i rzeźbiarz, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego. Realizował budynki użyteczności publicznej na całym świecie, np. w Indiach, Brazylii, USA.

Data publikacji: 2018-06-13

Zobacz też:

Pozostałe wieści ze świata designu
Wyjątkowe hotele w Europie
Wyjątkowe hotele w Europie
Dobra architektura - w tym wnętrz - to nie tylko domy, mieszkania i biura. To coraz częściej również hotele, o których myślimy, kiedy pogoda zaczyna sprzyjać weekendowym wypadom.
serwisy prasowe, firma JUNG, ©FLC/ADAGP
Czytaj dalej
Relacja z targów w Mediolanie
Relacja z targów w Mediolanie
O tym, co wkrótce będzie modne we wnętrzach, można przekonać się podczas targów w Mediolanie. Oto nasz wybór trendów na nadchodzący sezon.
serwisy prasowe firm, Ernest Wińczyk
Czytaj dalej

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
MAURICE BERGER
(1866-1930) francuski farmaceuta i chemik. 16 czerwca 1898 roku opatentował projekt lampy zapachowej. Twórca działającej do dziś marki Lampe Berger Paris.
Francuski design - Maurice Berger
Lampe Berger zachwyca pięknym kształtem i zapachem, jednak stworzono ją w celach higienicznych. Na szczęście nam nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z jej użytkowania.   Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe